Co musisz wiedzieć o panelach słonecznych?

Co musisz wiedzieć o panelach słonecznych?

Zaczynamy coraz bardziej świadomie dbać o środowisko naturalne. Zmiany wywołane przez cywilizację powodują katastrofalne skutki. Dlatego tak pożyteczne i bardzo praktyczne są nowe źródła pozyskiwania energii. Wykorzystujemy do tego celu siłę wody, wiatru i słońca. Panele słoneczne zyskują na znaczeniu. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z nich.

Jak montować panele słoneczne

Panele mogą być wykorzystywane nie tylko przez indywidualne gospodarstwa domowe. Są możliwe do zamontowania w firmach, biurowcach, galeriach handlowych. Montuje się je nie tylko na dachach, choć jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ale również w miejscach najbardziej wyeksponowanych na działanie promieni słonecznych. Mogą to być dachy przybudówek, elewacje, markizy, żaluzje lub stojące samodzielnie.

Panele umieszcza się bezpośrednio na dachu lub na stojakach. Im większa powierzchnia baterii, tym więcej zgromadzonej energii, która gromadzona jest w akumulatorach. Baterie powinny być skierowane na południe, w ten sposób pozyskiwanie energii będzie najefektywniejsze. Panele słoneczne gromadzą prąd stały, który następnie musi być przetworzony na zmienny, z jakiego korzystamy.

Jak duże powinny być panele słoneczne

Promienie słoneczne dostarczają energii, która przetwarzana jest w energię elektryczną za pomocą baterii słonecznych, których elementy składowe nazywane są fotoogniwami lub ogniwami fotowoltaicznymi. Na połączeniach poszczególnych części paneli wytwarzany jest prąd. Im większe baterie słoneczne, tym lepiej. Należy je systematycznie czyścić, a więc powinien być do paneli zapewniony łatwy dostęp.

Bateria powstaje przez połączenie kilku ogniw. Energia słoneczna jest gromadzona w akumulatorach. Z 1 m2 baterii słonecznych można uzyskać do 100 kWh energii elektrycznej. Łatwo więc można obliczyć ile energii jest nam potrzebne do rocznej eksploatacji. Niestety, nie dostajemy jej najwięcej wtedy, gdy ona jest najbardziej potrzebna, czyli zimą. Ale latem, gdy mamy nadmiar prądu, można go odsprzedawać do elektrowni.

Dodaj komentarz