Jak przygotować się do pracy za granicą?

Jak przygotować się do pracy za granicą?

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy. Lepsze zarobki i niższe koszty życia są kuszące. Często praca na emigracji staje się także jedynym rozwiązaniem w ciężkiej sytuacji finansowej. To także dobra okazja dla osób, które chcą spróbować swoich sił poza granicami kraju lub czasowo zamieszkać w innym miejscu. Jak szukać pracy za granicą i przygotować się do wyjazdu?

Gdzie szukać pracy za granicą?

Internet jest najobszerniejszym źródłem różnych ofert pracy. To tutaj szukamy pracy w kraju i tak samo możemy szukać pracy za granicą. Gdzie najlepiej szukać? Zacznij od portali, które specjalizują się w ofertach zagranicznych https://www.praca4u.net/. Wybierz kraj lub zawód, który Cię interesuje i przeglądaj oferty. Na polskim rynku funkcjonuje kilkadziesiąt firm rekrutujących pracowników do pracy za granicę. Dzięki serwisom ogłoszeniowym mamy możliwość przeglądania wszystkich, aktualnych ofert pracy w jednym miejscu. Nie bój się aplikować do różnych agencji pracy. Im więcej CV roześlesz, tym większe masz szanse na znalezienie zatrudnienia.. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić czy firma rekrutująca jest sprawdzona. Poszukaj o niej opinii lub innego potwierdzenia i nie podpisuj żadnych dokumentów przed dokładnym zapoznaniem się z warunkami zatrudnienia.

Drugą opcją jest szukanie pracy bezpośrednio przez agencje, które zajmują się poszukiwaniem pracy za granicą dla Polaków. To wygodna opcja, ponieważ podajesz zakres swoich umiejętności i na podstawie tego dostajesz propozycje różnych ofert. Osoba rekrutująca sama zadzwoni z propozycją pracy, jeśli Twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe odpowiada  kryteriom przyszłego pracodawcy. Podczas rozmowy potwierdzane są nasze dane osobowe, doświadczenie, znajomość języków obcych. Następnie zostajemy zaproszeni do biura w celu podpisania umowy o pracę i oczekujemy na wyjazd za granicę. Agencje pomagają także w załatwieniu potrzebnych dokumentów i nie zawsze wymagają znajomości języka.  Jedynym krajem gdzie wymagana jest bezwzględna znajomość języka są Niemcy. Do pracy w popularnej Holandii najczęściej nie wymagana jest znajomość języka obcego. Bardzo często wymagana jest jedynie podstawowa znajomość jęz. angielskiego. Agencje pracy organizują transport do miejsca zatrudnienia, zakwaterowanie oraz przydzielają opiekuna na miejscu pobytu.

Przygotuj CV i dokumenty

Żeby pracować w krajach Unii Europejskiej nie potrzebujesz specjalnych pozwoleń. Nie oznacza to jednak, że możesz jechać bez dokumentów. Przede wszystkim przygotuj CV zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Umieść w nim informacje o swoim wykształceniu (pamiętaj, że jeśli ukończyłeś studia, to nie wymieniasz liceum i szkół wcześniejszych) i dotychczasowym doświadczeniu. Wypunktuj także swoje zalety i umiejętności. Jeśli znasz jakieś języki obce, to koniecznie zamieść je w CV z dopiskiem o poziomie zaawansowania.

Do pracy za granicą będziesz potrzebować dowodu osobistego i kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument możesz wyrobić w oddziale terenowym NFZ. Jeśli posiadasz jakiekolwiek certyfikaty i odbyte kursy, pamiętaj by dołączyć je do CV i reszty dokumentacji. Nigdy nie wiesz, co może się przydać.

Poszukaj zakwaterowania

W przypadku zatrudnienia przez agencję, bardzo często dostajesz także możliwość zakwaterowania. Jeśli jednak nie ma takiej opcji, to noclegu musisz poszukać na własną rękę. Pamiętaj, by nie robić tego na ostatnią chwilę. Miejsca zakwaterowania zacznij szukać jeszcze będąc w kraju, tak żeby uniknąć wszelkim niepożądanych niespodzianek.

W dobrej sytuacji są fachowcy budowlani, którzy mogą liczyć na nieodpłatne zakwaterowanie w 1 lub 2 osobowych pokojach. Wciąż rosnące zarobki w Polsce sprawiają, że wyjazd do pracy za granicę staje się coraz mniej opłacalny. Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie koszty zakwaterowania, praca niewykwalifikowanego pracownika jest mało atrakcyjna finansowo. Szukając pracy za granicą zwracaj przede wszystkim uwagę na koszt zakwaterowania, który sięga 30% pensji.

Dodaj komentarz