Funkcjonalne i bezpieczne balustrady

Funkcjonalne i bezpieczne balustrady

Jest kilka rodzajów balustrad, które można podzielić na przykład ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Balustrady składają się ze słupków nośnych i poręczy, które są konstrukcją oraz z wypełnienia. Te poszczególne elementy mogą wykonane z jednego materiału lub z kilku. W przypadku balustrad można łączyć ze sobą materiały.

Wyróżnić można takie rodzaje balustrady jak drewniane, metalowe oraz szklane. Balustrady drewniane są najczęściej spotykanym rodzajem balustrad. Mogą być wypełnione zarówno listwami jak i tralkami. Balustrady metalowe mogą być zarówno zastosowane w przypadku, gdy stopnie wykonane z drewna, kamienia, jak również wykończone wykładziną czy też pokryte płytkami ceramicznymi. Metalowe elementy, ponieważ głównie są cienkie powodują, że schody nabierają pewnego lekkiego charakteru. Metal nadaje się zarówno do wnętrz nowoczesnych jak również stylowych.

W tych pierwszych można zastosować balustrady oszczędne w formie, natomiast w przypadku wnętrz stylowych można zdecydować się na elementy wykonane ze stali kutej, które dodatkowo mogą być również pomalowane. Kolejnym rodzajem materiału, z którego może być wykonana balustrada to szkło. Oczywiście najczęściej jest to szkło hartowane lub szkło bezpieczne, czyli tzw. bezodpryskowe. Do wypełnienia można również stosować szkło artystyczne.

Balustrady to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa na schodach. O bezpieczeństwo na schodach trzeba dbać zarówno tych, które znajdują się na zewnątrz jak i tych wewnątrz. Najczęściej i do tego najwięcej wymagań można spotkać szczególnie w przypadku budynków użyteczności publicznej. Przepisy, które odnoszą się do bezpieczeństwa na schodach są dość precyzyjne. Bezpieczna balustrada to nie tylko właściwe wymiary, ale również dobór odpowiedniego materiału, z którego jest ona wykonana. Balustrady muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Balustrada to tylko jeden z elementów zachowania bezpieczeństwa na schodach. Balustrady powinny być również uwzględniać rodzaj budynku, w jakim będą.

Konieczne jest również jeszcze przy projektowaniu schodów uwzględnienie tego, czy w domu są osoby starsze, czy dzieci. Wówczas należy zastosować taki rodzaj balustrady, aby rzeczywiście się sprawdzał w przypadku, gdy mieszkańcami są dzieci i osoby starsze. Balustrada musi przecież realizować swoje zadanie. Nie wolno o tym zapominać, że to nie jest element dekoracyjny, ale ważna element w utrzymaniu bezpieczeństwa na schodach. Oprócz balustrady należy również pamiętać o tym, aby schody były antypoślizgowe. To w połączeniu z balustradą daje pewność bezpieczeństwa. Trzeba o tym pamiętać podczas montażu schodów i balustrady.

Dodaj komentarz