Jak wykończyć betonowe schody wewnętrzne?

Jak wykończyć betonowe schody wewnętrzne?

Schody betonowe to inwestycja na lata. Trwałe, stabilne, odporne na uszkodzenia będą nam służyć tyle, ile będzie stał dom. Stając przed etapem wykańczania wnętrz, musimy podjąć decyzję, czym obłożyć schody, aby stały się ozdobą domu? Rozwiązań jest kilka, jednak wybór zależy od priorytetów.

Eleganckie i ponadczasowe drewno

Drewno jest synonimem elegancji i luksusu, szczególnie jego egzotyczne odmiany stanowią atrakcyjną pozycję wartą rozważenia. Naturalny urok, piękno, a przede wszystkim ciepło drewna doceniają nie tylko sympatycy tego materiału, ale również dzieci biegające boso po domu. Wytrzymałe i trwałe schody drewniane to inwestycja na lata, ponieważ drewno starzeje się szlachetnie. Właściwie pielęgnowane i konserwowane nie tylko nie traci nic na swoich walorach użytkowych, ale z czasem zdecydowanie zyskuje również na atrakcyjności. Możemy zdecydować się na schody w pełni obłożone drewnem, lub na same drewniane stopnice, podstopnice pozostawiając tylko otynkowane i pomalowane.

Funkcjonale płytki ceramiczne i gresy

Płytki ceramiczne i gresy schodowe mają sporo zalet. Nie trzeba ich konserwować, charakteryzują się dużą wytrzymałością na obciążenia, oraz właściwościami antypoślizgowymi, które określane są odpowiednią normą i symbolem R. To brak poślizgu decyduje o bezpieczeństwie użytkowania schodów wyłożonych płytkami, dlatego wybierając płytki na schody, pamiętajmy o tym, żeby kupić te oznaczone symbolem R 9 i więcej, ponieważ poniżej tego symbolu płytki nie wykazują właściwości antypoślizgowych. Aby schody długo zachowały atrakcyjny wygląd, warto również zwrócić uwagę na klasę ścieralności, która odpowiada za odporność na uszkodzenia powstałe wskutek zarysowania piaskiem wnoszonym na butach. Płytki na schody występują w ogromnym asortymencie od klasycznej terakoty, poprzez płytki imitujące beton, na drewnopodobnych gresach kończąc.

Ekskluzywny kamień

Kamienne schody to najbardziej prestiżowe, ale również najdroższe z rozwiązań. Znane z filmów i dokumentów o luksusowych rezydencjach pałacowe schody kamienne, pozostawiają po sobie niepowtarzalne wrażenie. Granit, marmur, lub trawertyn to surowce nie tylko w pełni naturalne, ale jednocześnie niebywale odporne na uszkodzenia i wszelkie działanie mogące zaszkodzić przykładowo schodom drewnianym. Nawet jeśli zdarzy się zarysowanie, bardzo szybko doprowadzimy schody wykonane z kamienia do stanu początkowego za pomocą delikatnej polerki. Wadą schodów kamiennych jest ich duża śliskość, dlatego warto zabezpieczyć je antypoślizgowymi paskami.

Dodaj komentarz