Funkcjonalna kawalerka – jak ją urządzić w modnym stylu

Funkcjonalna kawalerka – jak ją urządzić w modnym stylu

Kawalerka kojarzy nam się zazwyczaj z małymi pokojami, studentami i brakiem jakiejkolwiek funkcjonalności. Nie musi tak jednak być, a małe mieszkanie również może mieć swój urok i nadawać się do zamieszkania tam na dłużej. Jeśli jesteś ciekawy jak urządzić funkcjonalną kawalerkę, w której nie odczujesz małego metrażu, to zapraszamy do dalszej części wpisu.

Najważniejsze zasady urządzania kawalerki

Mimo że kawalerki są stosunkowo małe i ich metraż nie przekracza trzydziestu metrów kwadratowych, to wystarczy zastosować się do kilku zasad, które sprawią, że mieszkanie będzie wyglądało na większe i będzie w stu procentach funkcjonalne.

Minimum mebli

Kawalerka składa się zazwyczaj ze średniej wielkości pokoju, małej kuchni, mniejszej łazienki i mikroskopijnego przedpokoju. Powierzchnia, na której możemy upchnąć tam meble, nie jest więc zbyt duża i sama za siebie mówi, aby lepiej tego nie robić. Jeśli chcesz, aby Twoja kawalerka była funkcjonalna, to zaopatrz ją tylko w niezbędne meble, które nie są masywne. Proste kształty i lekkie formy są w tym przypadku pożądane i nie należy przechowywać tam zbędnych szafek, stolików itp. Niech znajdą się tam meble, których potrzebujesz i jedna pojemna, lecz nie przytłaczająca wnętrza szafa do przechowywania ubrań, sprzętów do sprzątania, butów i tym podobnych.

Salon otwarty na kuchnie

W małych kawalerkach zazwyczaj nie ma osobnej kuchni i mamy do czynienia z aneksem, który znajduje się zaraz obok większego pokoju. Postaraj się jak najbardziej oddzielić od siebie te dwa pomieszczenia, aby granice między nimi były zauważalne. Strefa kuchni i strefa wypoczynku nie powinny maksymalnie się przenikać, bo nie tylko wygląda to źle, ale też przeszkadza w tym, aby w stu procentach poczuć się jakbyśmy byli w dwóch różnych pokojach. Kuchnie od salonu oddziel wyspą albo ścianką.

Łazienka w kawalerce

Łazienki w kawalerkach są zazwyczaj ekstremalnie małe i nie mają nic wspólnego z funkcjonalnością. Możesz to bardzo łatwo zmienić, jeśli tylko odpowiednio podejdziesz do urządzania tego pomieszczenia. Zamiast wanny postaw na prysznic, który nie zajmuje aż tyle miejsca i zachowaj odległości między toaletą, zlewem a miejscem do kąpieli. Jeśli chcesz mieć funkcjonalną łazienkę, to musisz też szukać rzeczy, które oferują rozwiązań 2w1. Mogą to być np. grzejniki łazienkowe, które prócz dogrzewania pomieszczenia będą służyć także jako suszarka na bieliznę i ręczniki. Grzejniki łazienkowe w kształcie drabinek są bardzo praktyczne, nie zajmują zbyt wiele miejsca i mogą też stanowić ozdobę łazienki.

Dodaj komentarz