Hydroizolacje dachów – jakie mają właściwości? 

Hydroizolacje dachów – jakie mają właściwości? 

Hydroizolacje dachów to kluczowy element inwestycji. Bez odpowiedniego zabezpieczenia zniszczeniu może ulec zarówno sama konstrukcja, jak i nasze zdrowie. Dlaczego? Wilgoć jest podstawą tworzenia się pleśni oraz grzyba. Z tego względu kluczowa jest odpowiednia hydroizolacja. Jakie właściwości mają hydroizolacje dachów? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę. 

Czym jest hydroizolacja? 

Hydroizolacja polega na zabezpieczeniu dachu (oraz innych części budynku) przed szkodliwym działaniem wody oraz wilgoci. Do ochrony wykorzystuje się różne materiały. Ich wybór zależy od potrzeb i uwarunkowań konstrukcji. Do przykładowych materiałów hydroizolacyjnych należy między innymi papa, folia, czy blacha. Ta ostatnia musi być jednak odpowiednio zabezpieczona przed korozją. Przy wyborze właściwego materiału powinniśmy kierować się przeznaczeniem hydroizolacji. Ważnymi czynnikami są na przykład kształt i typ zabezpieczenia budynku. Kluczową kwestią jest również sposób użytkowania, obciążenia z niego wynikające i stopień obciążenia wilgocią, czy też wodą w danym miejscu. Wśród najpopularniejszych materiałów do hydroizolacji możemy wymienić powłoki dyspersyjno-cementowe, emulsje bitumiczno-lateksowe, masy asfaltowo-kauczukowe oraz płynne folie izolacyjne.

Dlaczego hydroizolacja dachów jest tak ważna? 

Jak już wiesz, hydroizolacja dachów musi być odpowiednio dopasowana do ich rodzaju. Zanim jednak zabierzesz się za to zadanie, warto dowiedzieć się, dlaczego hydroizolacja jest tak istotna. Przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie dachu przed wilgocią pozwala na uniknięcie ubytków konstrukcyjnych. Przenikanie wody mogłoby spowodować powstawanie grzyba i pleśni, które są szkodliwe także dla naszego zdrowia. Niekiedy zniszczenia są widoczne od razu, niektóre jednak uwydatniają się po dłuższym czasie. I te są najbardziej zdradliwe. Odpowiednia hydroizolacja dachu pozwoli zabezpieczyć konstrukcję przed uszkodzeniami i nadmierną wilgocią. Jeśli więc planujesz budowę domu, lub też renowację dachu, to koniecznie zadbaj o najwyższą jakość hydroizolacji. 

Gdzie jeszcze stosuje się hydroizolację? 

Hydroizolację stosuje się nie tylko na dachach, ale także w pomieszczeniach, które są zagrożone działaniem wilgoci. Należy do nich między innymi łazienka, kuchnia, piwnica i fundamenty, a także balkony, czy schody. Co ważne, zabezpieczenie hydroizolacyjne stosuje się zarówno na elewacji budynku, jak i we wnętrzach. Z kolei największe ryzyko powstawania wilgoci jest w miejscach położonych na równi, lub poniżej poziomu gruntu.

Dodaj komentarz