Jak przebiega współpraca z architektem wnętrz?

Jak przebiega współpraca z architektem wnętrz?

Urządzanie domu to prawdziwe wyzwanie. Trzeba wszystko dobrze wymierzyć i tak obmyślić, by było nie tylko ładnie, ale i funkcjonalnie. Większość osób nie wie na ten temat wystarczająco dużo, by osiągnąć efekty odpowiadające oczekiwaniom. Nie chodzi tylko o to, by mieszkanie wyglądało tak, jak sobie wymarzyliśmy – trzeba jeszcze zmieścić się w planowanym budżecie. Zamiast zastanawiać się godzinami, jak pogodzić różne pomysły, warto powierzyć aranżację domu profesjonaliście.

Co należy do zadań architekta wnętrz?

Architekt wnętrz – w przeciwieństwie do dekoratora wnętrz – zajmuje się nie tylko aspektem estetycznym projektowania pomieszczeń, ale przede wszystkim aspektem ergonomicznym. Ukończył w tym celu studia i posiada uprawnienia do pełnienia zawodu. Tworzy ogólną koncepcję wyglądu wnętrza, obmyśla jego wystrój, doradza w zakupie niezbędnych materiałów oraz mebli. Wnosi w projektowanie domowej przestrzeni nowe spojrzenie i specjalistyczną wiedzę.

Cechy dobrego projektanta: empatia i zmysł techniczny

Kluczowe znaczenie ma pierwsza rozmowa, podczas której architekt dowiaduje się o upodobaniach i możliwościach klienta. Musi wiedzieć, kto będzie w nim mieszkał, ile osób i w jakim wieku? Jeżeli zamierzasz zatrudnić architekta wnętrz, opowiedz mu o swoich marzeniach odnośnie wyglądu, ale i funkcjonalności mieszkania. Jakie udogodnienia przewidujesz, w jaki sprzęt zamierzasz wyposażyć poszczególne pokoje? To ważne w procesie projektowania, dlatego dobrze wszystko przemyśl przed spotkaniem.

Poza rozmową niezbędna jest inwentaryzacja wnętrza: szczegółowe odwzorowanie układu pomieszczeń i dokonanie pomiarów to podstawa do stworzenia zarysu projektu. Wiedza, gdzie znajdują się gniazdka elektryczne, rury i urządzenia wodno-kanalizacyjne, jakie są wymiary podłóg i ścian – to podstawowe dane, jakie posiadać musi architekt wnętrz. Białystok to miasto, w którym nie brakuje utalentowanych fachowców tej branży. Powierzając któremuś z nich nowy projekt lub plan odświeżenia stylizacji domu, udziel mu szczegółowych informacji na temat technicznych aspektów projektowanej przestrzeni.

Najpierw ergonomia, potem wizualizacja

Po rozmowie następuje rozrysowanie układu funkcjonalnego: stworzenie kilku koncepcji w formie rzutu poziomego. Architekt szkicuje strefy, meble i ścianki działowe. Zdecydowanie najprzyjemniejszą częścią pracy jest jednak wizualizacja przestrzeni – prezentacja pomysłu za pomocą obrazu. Na tym etapie podejmowane są decyzje co do stylu, kolorystyki i materiałów. Architekt może umówić się z tobą na wspólne wyjście do sklepu z meblami, abyś łatwiej mógł wyobrazić sobie efekt końcowy.

Na końcu następuje przekazanie dokumentacji projektu w postaci rysunków technicznych. Możliwy jest także nadzór autorski nad pracami budowlanymi, jednak to usługa, za którą trzeba dodatkowo zapłacić.

Dodaj komentarz