Planujesz termoizolację domu lub mieszkania? Nie zapomnij o jednej rzeczy

Planujesz termoizolację domu lub mieszkania? Nie zapomnij o jednej rzeczy

W przypadku starszych nieruchomości prędzej czy później może przyjść taki moment, kiedy zdecydujemy się na ich termoizolację. To opłacalne i rozsądne rozwiązanie, które jednak wiąże się z jednym ważnym aspektem, o którym możemy zapomnieć (lub po prostu nawet o nim nie wiedzieć). Chodzi o kwestię ochrony środowiska naturalnego, a mówiąc dokładniej – ochrony ptaków, które na terenach miejskich wszystkie objęte są ochroną gatunkową.

Na strychach czy w różnych innych wysokich zakamarkach nieruchomości kryć się mogą ptaki i ich lęgowiska, niekiedy są one nawet niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Dodatkowo mogą się tam znajdować nietoperze, które również objęte są ochroną (aczkolwiek ekspertem od nich jest nie ornitolog, a osobny specjalista – chiropterolog). Termoizolacja budynku czy też przeprowadzanie innych prac remontowych może wyrządzić krzywdę zwierzętom i ich lęgowiskom, co jest niezgodne z prawem. Jeśli więc planujesz termoizolację domu lub mieszkania, opinia ornitologiczna może być bardzo przydatna.

W czym pomoże opinia ornitologiczna?

Złamanie przepisów w trakcie termoizolacji nieruchomości może wynikać nie tyle z celowej złośliwości, okrucieństwa czy niedbalstwa, a po prostu z braku wystarczającej wiedzy o tym, gdzie w danym budynku ulokowane są legowiska i ptaki. Nie posiadając takiej wiedzy, z łatwością możemy dokonać nieodwracalnych zniszczeń, które są nie tylko niekorzystne dla środowiska, ale też naruszają wspomnianą na początku ochronę gatunkową.

W ramach sporządzania opinii ornitologicznej ekspert w dziedzinie ptaków dokonuje dokładnej inspekcji danej nieruchomości, tak, aby zebrać jak najwięcej informacji o znajdujących się tam ptakach i ich nawykach. Dzięki temu można później tak rozplanować prace budowlane, aby nie kolidowały one z okresem lęgowym i nie stwarzały zagrożenia dla zwierząt, wiadomo też będzie, jakie miejsca trzeba ominąć i gdzie trzeba być ostrożnym.

Powierzając sporządzenie takiej opinii wykwalifikowanemu specjaliście, dostępnemu tutaj: https://avesnature.com.pl/opinia-ornitologiczna-katowice/,możemy spać spokojnie, mając pewność, nie skrzywdzimy nieświadomie żadnego zwierzęcia ani nie uszkodzimy jego gniazda. Jest to więc zdecydowanie coś potrzebnego i użytecznego.

Czy opinia ornitologiczna jest płatna?

Na sporządzenie opinii ornitologicznej ekspert musi poświęcić swój czas, a także wykorzystać zdobytą na przestrzeni lat wiedzę i umiejętności, w związku z czym taka usługa jest płatna. Jej koszt zależny jest od szczegółów danego zlecenia, w szczególności od rozmiarów danego obszaru i ilości roboczogodzin, które będą potrzebne do prawidłowego, rzetelnego sporządzenia końcowej dokumentacji.

Dodaj komentarz