Jaką umywalkę kupić?

Jaką umywalkę kupić?

Jednym z najważniejszych elementów łazienkowego wyposażenia jest umywalka. Z reguły szukając umywalki, wybieramy model, który jest najbardziej atrakcyjny wizualnie. Tymczasem umywalka powinna być także funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Na jakie więc parametry należy zwrócić uwagę, aby wybrać umywalkę idealną?

Materiały wykorzystywane do produkcji umywalek

Od lat najczęściej wykorzystywanym materiałem jest ceramika. Wykonane z niej umywalki są trwałe i odporne na większość środków chemicznych, z których korzysta się w domu. Plusem ceramicznych umywalek jest też łatwość czyszczenia. Dzisiaj dodatkowo wzmacniają to specjalne powłoki, które sprawiają, że osady wapienne i z mydła oraz brud mniej przylegają do powierzchni. Jeszcze kilka lat temu większość umywalek ceramicznych dostępna była tylko w kolorze białym. Dzisiaj to się zmieniło, do wyboru są obecnie zarówno barwne, jak i wzorzyste umywalki. Kolejnym materiałem wykorzystywanym do wykonania umywalek jest naturalny kamień oraz kompozyty. Materiały te są łatwe w konserwacji, bardzo trwałe i efektowne. Wykonane z nich umywalki są jednak ciężkie (szafki muszą więc być naprawdę solidne) i drogie. Do produkcji umywalek niektórzy producenci wykorzystują także szkło. Oczywiście jest to szkło bezpieczne mające grubość co najmniej 8 cm. Szklane umywalki są bardzo efektowne. Ich dodatkowy atut to łatwość czyszczenia. Rozwiązaniem drogim i luksusowym są umywalki drewniane. Wykonuje się je z drewna twardych gatunków europejskich i egzotycznych. Umywalki te wymagają specjalnej pielęgnacji.

Sposób montażu umywalek

Mocowane do ściany umywalki z brzydkimi syfonami, które maskuje się półpostumentem lub postumentem to rozwiązanie spotykane obecnie coraz rzadziej. Dzisiaj bowiem typu umywalek jest znacznie więcej. Do wyboru są umywalki:

  • nablatowe. Umywalka przypomina misę, którą stawia się bezpośrednio na blacie. Blat może być ułożony na szafce łazienkowej lub zamocowany do ściany;
  • półblatowe. Umywalka jest częściowo wbudowana w blat. Montaż wymaga wycięcia w blacie dużego otworu;
  • podwieszane. Mają kształt misy o równo przyciętych krawędziach. Żaden z elementów tych umywalek nie wystaje ponad blat;
  • wpuszczane w blat. Te umywalki znajdują się w większości pod blatem, Na blacie opiera się tylko rant umywalki. Można montować je zarówno na gotowych szafkach, jak i na wolno wiszących blatach.

Typowa szerokość umywalek wynosi 45 – 60 cm. Dostępne są także węższe i znacznie szersze.

Mnogość rodzajów umywalek sprawia, że z łatwością można kupić taką, które idealnie pasuje do charakteru łazienki.

Dodaj komentarz