Filtry do wody – co warto o nich wiedzieć?

Filtry do wody – co warto o nich wiedzieć?

W niektórych rejonach Polski woda pitna pochodząca ze studni i innych źródeł może mieć wysoką jakość, ale są też miejsca, w których będzie ona wypełniona licznymi zanieczyszczeniami, nie tylko mechanicznymi, ale też chemicznymi. Dlatego też tak przydatnym urządzeniem jest system do filtracji wody dla całego domu. Co warto o nim wiedzieć?

Co dają filtry do wody pitnej?

Specjalne filtry do wody na cały dom przede wszystkim uzdatniają ją do spożycia przed ludzi, usuwając zarówno różnego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak rdza czy piasek, które są widoczne niekiedy już na pierwszy rzut oka, jak i zanieczyszczenia chemiczne, czyli na przykład chlor i pestycydy. Spożywanie wody, z której nie usunięto tego typu elementów, może być groźne dla zdrowia, więc znacznie lepszym rozwiązaniem jest picie wody filtrowanej.

Nie dość, że filtr usunie z wody wszystkie niepożądane substancje, to jeszcze może, w zależności od modelu, dodać do niej elementy, które z kolei pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie i samopoczucie. Oczywiście, odczujemy to zapewne dopiero po jakimś czasie, natomiast smak i zapach wody, który też ma spore znaczenie, zmieni się bardzo szybko – oczywiście na lepsze, dzięki czemu picie niegazowanej, niesłodzonej wody będzie nie tylko zdrowe, ale i przyjemne i nie będziemy musieli się do tego zmuszać.

Ile kosztuje filtr do wody pitnej?

Na rynku dostępne jest bardzo wiele filtrów do wody. Różnią się one właściwościami, skutecznością, designem i nie tylko. Wysokiej jakości, profesjonalne filtry oparte na systemie osmozy można zakupić już za kilkaset złotych, jest to więc relatywnie niewielki koszt, jak na coś, czego z powodzeniem można używać przez wiele lat.

Oczywiście, należy pamiętać, że wkłady do filtrów wymagają wymiany, czy mowa o filtrach do dzbanka, czy do systemu obsługującego dopływ wody dla całego domu. Na szczęście wkłady te nie należą do drogich, więc nie musimy bać się o to, że za sam sprzęt zapłacimy stosunkowo niewiele, ale później będziemy musieli radzić sobie z wysokimi kosztami. Tania eksploatacja sprawia, że filtry do wody pitnej mogą być wartym uwagi rozwiązaniem nawet dla osób o napiętym budżecie.

Jest to inwestycja, która bezpośrednio wpływa na jakość życia, ponieważ picie wody (czy ogółem płynów) jest czymś, czego nie da się uniknąć, a co warto sobie umilić, a także zadbać o jak największe bezpieczeństwo tego procesu. Dodatkową zaletą zastosowania filtra jest ekologiczność takiego rozwiązania – z pewnością jest to coś, co będzie miało znaczenie dla osób, którym leży na sercu dobro środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz