Fotowoltaika – jak działa i czy warto w nią inwestować?

Fotowoltaika – jak działa i czy warto w nią inwestować?

Czy tego chcemy czy nie, tradycyjne źródła energii będą wraz z postępem lat odchodzić w niebyt, a coraz większą rolę zaczną odgrywać odnawialne źródła energii. Na szczęście ich wykorzystywanie nie jest już zarezerwowane dla rządów państw i wielkich korporacji – jest to inwestycja jak najbardziej możliwa finansowo do zrealizowania nawet przez typową polską rodzinę. Chodzi tu oczywiście głównie o instalacje fotowoltaiczne, ponieważ chociażby przydomowe elektronie wiatrowe są znacznie droższe (co nie oznacza, że nie decydują się na ich zakładanie żadne osoby prywatne). W takim razie jak działa fotowoltaika i czy się ona opłaca?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to instalacja, która wytwarza energię elektryczną z energii słonecznej. Robi to za pomocą paneli fotowoltaicznych, które umieszcza się w wysokich i dobrze nasłonecznionych punktach – zazwyczaj na dachach budynków. Tak wygenerowana energia elektryczna będzie w stanie oświetlić nasz dom, zasilić urządzenia elektroniczne i wszystko inne, do czego wykorzystywaliśmy energię kupowaną od firmy energetycznej. Fotowoltaiki nie należy mylić z panelami solarnymi, które wykorzystują energię słoneczną jedynie do nagrzewania wody.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Istnieją sceptycy, którzy twierdzą, że w Polsce fotowoltaika po prostu nie ma sensu. Nasz kraj w końcu jest co prawda bardzo słoneczny, ale tylko w okresie letnim. W pozostałe miesiące jest pod tym względem dużo gorzej. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że za pomocą fotowoltaiki wygenerujemy niewiele prądu i cały interes nie jest zbyt opłacalny. W lato bez wątpienia nie dość, że wygenerujemy wystarczająco energii elektrycznej, aby pokryć nasze zapotrzebowanie, to jeszcze powinna nam zostać spora nadwyżka. Tą nadwyżkę zobowiązane są dla nas przechowywać firmy energetyczne. W zależności od mocy naszej instalacji następnie w mniej słoneczne miesiące będziemy mogli odzyskać 70 lub 80% tejże nadwyżki. W ten sposób nawet, jeśli sami już nie damy rady wyprodukować wystarczająco prądu, i tak nie będziemy musieli za niego zapłacić.

Koszt fotowoltaiki

Fotowoltaika nie jest inwestycją tanią, ale nie jest też tak droga, jak chociażby wspomniane wcześniej przydomowe elektrownie wiatrowe. Dokładny koszt zależy od wielu czynników (przede wszystkim mocy instalacji), ale nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co bardzo istotne, na założenie fotowoltaiki można od państwa uzyskać spore dofinansowanie lub udzieloną na korzystnych warunkach pożyczkę. W najlepszym przypadku może się okazać, że już po kilku latach odrobimy koszt inwestycji i zaczniemy na niej zyskiwać.

Warto wiedzieć jak działa fotowoltaika, ponieważ nie bez powodu zyskuje ona w ostatnim czasie taką popularność. Jest to bardzo ciekawa i potencjalnie opłacalna inwestycja, zwłaszcza w czasach rosnących z roku na rok cen prądu.

Dodaj komentarz