Jak jednocześnie oszczędzać energię i pieniądze?

Jak jednocześnie oszczędzać energię i pieniądze?

Wszyscy chcą płacić mniej

      W czasach kiedy cena energii systematycznie rośnie wydaje się, że jedynym sposobem na zatrzymanie większej ilości pieniędzy jest jej oszczędność. Niestety konsumenci nie mają wpływu na cenę energii, ale sposobem na obniżenie rachunków może być zmniejszenie przez nich potrzebnej energii do codziennego życia.

Urządzenia, które zużywają najwięcej energii

      Cały proces oszczędzania energii warto zacząć od ustalenia co w mieszkaniu/domu/firmie ,,pożera” najwięcej prądu. Najprościej rzecz ujmując, wszystko to co przetwarza energię elektryczną na wytworzenie ciepła jest największym obciążeniem dla portfela. Takie urządzenia to:

  • płyta indukcyjna oraz ceramiczna,
  • piekarniki w zabudowie,
  • żelazko,
  • suszarka do włosów,
  • suszarka bębnowa do ubrań.

Zmiana nawyków pomoże zmienić wysokość rachunków

      Większość z użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że oszczędzanie wcale nie jest takie trudne chociaż wymaga podjęcia pewnych zmian oraz samodyscypliny. Najprostsze czynności jakie można wykonać to np:

  • wyłączanie światła wychodząc z danego pomieszczenia,
  • odłączenie wszystkich zbędnych urządzeń z sieci, np. łądowarki od telefonu, laptopa,
  • wyłączanie telewizora w momencie kiedy nikt go nie ogląda lub nastawianie czasowego wyłączenia.

Analiza rachunku i wybór odpowiedniej taryfy      

      Nieco więcej uwagi i samodyscypliny wymaga już precyzyjne planowanie pracy poszczególnych urządzeń. Biorąc pod uwagę tryb dzisiejszego życia gdzie większość dnia spędzamy poza domem dobrym rozwiązaniem może być zmiana taryfy na taką w której w określonych godzinach (a czasami nawet całych weekendach) można pobierać energię po tańszych cenach. Większość urządzeń AGD, takich jak pralka, suszarka, czy zmywarka do naczyń ma możliwość ustawienia tzw. opóźnionego startu, czyli uruchomienia o konkretnej porze (w takim momencie kiedy z gniazdka ,,płynie” tańsza energia).

Montaż odnawialnego źródła energii

      Czasami jednak zrealizowanie wszystkich powyższych planów nie pomaga w zmniejszeniu zapotrzebowania, a jeśli nawet to w momencie kiedy instalowane jest kolejne niezbędne urządzenie np. klimatyzacja to pobór energii wzrasta i użytkownik wraca do punktu startowego. Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja fotowoltaiczna dopasowana potrzeb właściciela. Dzięki temu w słoneczne dni, jest ona wstanie zapewnić darmowy prąd wprost ze słońca. Dodatkowo nadwyżka wyprodukowanej energii sprzedawana jest do zakładu energetycznego na tzw. ,,skarbonkę” za której wartość prosument może sfinansować energię, którą musi pobrać np. w nocy. Decyzja o zamontowaniu instalacji powinna być poprzedzona dogłębną analizą zwyczajów domowników oraz obecnym zużyciem energii. Odpowiednio dobrana przyczyni się zarówno do oszczędności pieniędzy jak i środowiska.

 

 

Dodaj komentarz