Dofinansowanie do ocieplenia skąd je otrzymać

Dofinansowanie do ocieplenia skąd je otrzymać

Bardzo często jest tak, że jeśli chcemy ocieplić budynek, tak by, znacząco poprawić jakość powietrza jesteśmy zmuszeni do skorzystania z dofinansowania. Jednak co musimy zrobić, by je otrzymać? Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne. Wystarczy, że spełnimy kilka rzeczy. Jak wiadomo coraz więcej osób mieszkających w domku jednorodzinnym zaczyna poważnie zastanawiać się nad dobrym ogrzewaniem we własnych czterech ścianach. Opłaca się to z kilku względów jednym z nich jest w drogie paliwo do ogrzewana jak i zmniejszenie wydobywania się do atmosfery bardzo szkodliwych substancji. Złe ocieplenie sprawia, że ciepło ucieka z naszego mieszkania bardzo szybko przez różne dziury i szpary. Dlatego warto zastanowić się nad ociepleniem i pozyskaniem dofinansowania na ten cel.

Jak otrzymać dofinansowanie do ocieplenia budynku?

Dofinansowanie dotyczące ocieplenia budynku można otrzymać z programu o nazwie „Czyste Powietrze”. Zapoczątkowany został w 2019 roku w okresie jesiennym i ma trwać do końca 2029 roku. Dzięki skorzystaniu z tego programu możemy otrzymać zwrot kosztów, które włożymy w stworzenie infrastruktury ociepleniowej naszego budynku. Warto dodać, że z tego programu mogą skorzystać osoby, które wymienili swoje stare piece na te nowsze i bardziej nowoczesne od poprzednich.

Wymagania jakie trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie

Program “Czyste Powietrze” niestety nie jest tak naprawdę dla każdego. O tego typu dofinansowanie mogą starać się głównie osoby, prowadzące prace modernizacyjne w domach jednorodzinnych. Dodatkowo wszystkie prace wykonywane przez tego inwestora muszą być prowadzone tylko i wyłącznie na budynkach, które posiadają już mieszkańców, a także nie mogą być prowadzone na świeżo postawionym budynku bez zamieszkałych tam ludzi. Finanse też tutaj grają dużą rolę, ponieważ inwestor nie może przekroczyć rocznego dochodu, który wynosi 100 tysięcy złotych. Jeśli zostanie przekroczona bariera 100 tys to powinniśmy zapomnieć o dofinansowaniu. Należy wyróżnić dwa progi jeśli, chodzi o wysokość dofinansowań.

  • Jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 1400 zł na jednego mieszkańca to można skorzystać z I progu dofinansowania.
  • Natomiast jeśli dochód jest wyższy i przekracza 1400 zł na jednego mieszkańca to wtedy należy się II niższy próg dofinansowania.

Jaka jest wysokość pierwszego i drugiego progu i czym się różnią? Próg pierwszy mówi o tym, że możemy otrzymać do 60% zwrotu inwestycji i mogą na niego liczyć biedniejsze rodziny. Natomiast z drugiego progu otrzymamy jedynie 30% tego zwrotu. Osoby samotne mają zwiększony próg do 1960 zł.

Kto wydaje dofinansowania na ocieplenie i  co obejmuje?

Zacznijmy od pierwszej kwestii, jeśli już wiemy co to jest to dofinansowanie i jakie są wymogi przyjrzyjmy się kto je wydaje. Pieniądze z programu “Czyste Powietrze” wydają Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tak więc jeśli chcesz starać się o powyższe dofinansowanie musisz złożyć wniosek do tej instytucji, jednak musi ona znajdować się w województwie, w którym leży budynek. Oprócz samego wniosku będzie potrzebna nam faktura za wykonane ocieplenie wraz z wyszczególnionymi materiałami, które były potrzebne do przeprowadzenia tego procesu. Nie wszyscy jednak wiedzą co obejmuje taka dotacja i tak więc obejmuje ona takie rzeczy jak:

  • ocieplenie przegród zewnętrznych budynku,
  • montaż ocieplenia na budynkach jeśli takiej nie było,
  • wymiana starej izolacji na grubszą lub bardziej nowoczesną.

Oprócz samego ocieplenia budynku możemy starać się o dotację na drzwi oraz okna, a dokładniej mówiąc chodzi tu o stolarkę drzwiową i okienną. Szczególnie chodzi tu o stare budynki, które posiadają starą i zniszczoną drewnianą stolarkę, która dodatkowo posiada spory przewiew od spodu, Dzięki dofinansowaniu będziesz mógł wymienić stare okna jak i drzwi na nowoczesne i takie, które zatrzymają ciepło w domu.

Co to jest audyt energetyczny?

Ostatnim elementem dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” jest audyt energetyczny. Audyt energetyczny to nic innego jak zbadanie całego budynku za pomocą specjalistycznych urządzeń oraz przeprowadzeniu wyliczeń. Prowadzone są przez osoby, które mają specjalne wykształcenie. Dzięki wykonaniu tego badania dowiemy się ile ciepła i w jakich miejscach ucieka go najwięcej. I gdzie znajdziemy najbardziej nieszczelne miejsca.

Stawki dofinansowań do ocieplenia budynku

Jak wiadomo stawki dopłat mogą mieć swoją maksymalną wartość. Tak naprawdę wszystko zależy od poziomu dofinansowania w programie “Czyste Powietrze” i tak o to mamy dwa progi:

  • Próg podstawowy, który wynosi maksymalnie 10 tysięcy zł,
  • Próg rozszerzony, który wynosi maksymalnie 15 tysięcy zł.

Jednak podane powyżej progi zakładają takie sytuacje, gdzie przeprowadza się termomodernizację, ale nie możesz wtedy wymieniać pieca. Natomiast jeśli chcesz wymienić piec to zwrot kosztów wyniesie 37 tysięcy złotych na wszystko co jest objęte w dofinansowaniu.

Program “Czyste Powietrze” – dopłaty nie tylko do domu

Program o powyższej nazwie posiada bardzo duży wachlarz dopłat związanych z utrzymaniem czystego powietrza. Jednak nie jest to jedyny sposób na pozyskanie zwrotu kosztów. Dzięki takiemu programowi możemy wykonać nieplanowane dodatkowe pracę ociepleniowe, możemy dokupić nowe urządzenia, które są potrzebne do stworzenia termomodernizacji. Dodatkowo dofinansowanie obejmuje kotły grzewcze, które sprawiają lepszą efektywność spalania. Jednym z lepszych rozwiązań jest skorzystanie z kotła na pelet lub inne paliwo, które nie jest powiązane z węglem. Oprócz kotłów mowa tu także o fotowoltaikę czy pompy ciepła. Dopłatę możesz także otrzymać za inwestycję w specjalne urządzenia do odzyskiwania energii. Mowa tu rekuperatorach.

Ulga podatkowa czyli inne źródło dofinansowania na ocieplenie

Oprócz już wyżej wspomnianego programu „Czyste Powietrze”, posiadacze domów jednorodzinnych mogą skorzystać także na jeszcze jedno specjalne dofinansowanie ocieplenia domu. A mowa tu o ulgę termomodernizacyjną, którą możemy sobie odliczyć od zeznania podatkowego, jakim jest PIT. Jeśli chcesz możesz odliczyć pełną kwotę, którą włożyliśmy w termomodernizację naszego budynku. Jak dokładnie działa taka ulga? Okres, z którego możemy się rozliczyć nie może być dłuższy niż trzy lata od końca roku podatkowego, w którym ponieśliśmy pierwsze poważne koszty związane z modernizacją naszego ocieplenia. Dlatego jeśli chcesz skorzystać z takiej ulgi musisz zakończyć wszystkie prace związane z termoizolacją w ciągu trzech lat. Różnicą pomiędzy dofinansowaniem a ulgą podatkową jest to nie musisz zakończyć prac, a otrzymasz zwrot podatku. Na zwrot nie musisz długo czekać, ponieważ już w pierwszym roku otrzymasz zwrot za materiały, mimo że nie rozpoczniesz swoich prac.

Kto może skorzystać z ulgi podatkowej?

Zwrot podatku może otrzymać także właściciel domku jednorodzinnego. W tym wypadku nie musimy przestrzegać żadnych warunków dotyczących finansów, które zazwyczaj musiał spełniać inwestor, aby otrzymać taki zwrot. Zapisy tej ulgi mówią o tym, że skorzystać z niej może każdy i pozwala odliczyć to osobom, które mają większe dochody. Warto wspomnieć o tym, że z ulgi możemy skorzystać przy budynkach, które wykorzystywane są do działalności gospodarczej. Przez co tak dużo osób korzysta z tego zwrotu.

W jaki sposób może pomóc dotacja na ocieplenie

Tak naprawdę wielu ludzi nie ma pojęcia na temat ochrony jakości powietrza i jak dofinansowanie ma w tym pomóc. A tak naprawdę każda rzecz, która zamieszczona jest w programie „Czyste Powietrze” ma wielki wpływ na jakość powietrza, z którego wszyscy korzystamy. Tak więc, jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania na wymianę termoizolacji miej na uwadze to, że nie tylko pomagasz sobie, ale także pomagasz naszemu środowisku. Przez to, że zmniejszasz emisje dwutlenku węgla do naszego powietrza. Tak więc dzięki tobie powietrze może być czystsze i bez smogu. Tak więc mamy pewnego rodzaju 2 w 1.

Skorzystanie z dofinansowanie pozwala na zniwelowanie kosztów w przyszłości

Jeśli dalej zastanawiasz się, czy skorzystać z dofinansowania na rzecz ocieplenia budynku. To tak naprawdę możesz już przestać i powinieneś z niego skorzystać jak najszybciej. Oprócz zrobienia termoizolacji budynku dodaj do tego wymianę okien i drzwi. Dzięki tego rodzaju zabiegowi zapotrzebowanie na energie w twoim domu stanie się o wiele mniejsze szacuje się, że jest to od 30% do 50% zaoszczędzonej niż przy budynku, który nie miał wykonanej termoizolacji. Dodatkowo oszczędzisz na zakupie paliwa potrzebnego do ocieplenia powierzchni budynku. Nie będziesz już miał problemu z dużą ilością popiołu, który tworzy się przy starych rodzajach kotła. Zwrot kosztów zaczniesz zauważać stopniowo, a całkowity zwrot poczujesz po kilku latach. Dofinansowanie pozyskane z programu „Czyste Powietrze” pomoże Ci w ociepleniu, jak i w walce z zatruwanym powietrzem. Lepsze piece spalają o wiele mniej węgla lub wcale jeśli skorzystamy z pieców na inne paliwo. Wszystko to możesz mieć po małych kosztach jeśli skorzystasz z dofinansowania oraz ulgi podatkowej.

Dodaj komentarz