Co oznaczają różne kolory kasków ochronnych?

Co oznaczają różne kolory kasków ochronnych?

Nawet, jeśli nigdy nie pracowaliśmy na budowie, z pewnością zdarzyło nam się zauważyć, że osoby się po niej poruszające noszą kaski w różnych kolorach. Najczęściej spotykanym i najbardziej kojarzonym przez osoby postronne kolorem kasku jest kolor żółty, ale warto wiedzieć, że produkuje się kaski także w wielu innych kolorach, a to, jaki kask ktoś nosi, nie jest przypadkowe.

Poniżej wyjaśnimy, co oznacza dany kolor kasku i kiedy taki kask trzeba nosić. Zapraszamy!

Znaczenie poszczególnych kolorów kasków ochronnych

Jak już wcześniej wspominaliśmy, jeśli chodzi o kaski ochronne, to najpopularniejszy jest kolor żółty. Kaski o takim kolorze noszą pracownicy fizyczni, których na każdej budowie jest wiele, dlatego też to właśnie ten kolor kasku jest tak rozpoznawalny.

Kaski białe noszą inspektorzy, kierownicy budowy lub inżynierowie, czarny – architekci, a pomarańczowy geodeci. Jeśli zaś zobaczymy kogoś poruszającego się po budowie w kasku zielonym, oznacza to, że mamy do czynienia z przedstawicielem branży BHP.

Dwa pozostałe kolory kasków to czerwony i niebieski. Ten pierwszy noszą praktykanci i stażyści, ale też osoby, które na budowie nie pracują, a tylko odwiedzają ją jako gość. Z kolei w niebieskim kasku zobaczymy osoby pracujące na wysokościach, ale też elektryków i operatorów maszyn.

Różnorodność wśród kolorów kasków jest spora i znaczenia poszczególnych kolorów mogą być trudne do zapamiętania, natomiast trzeba wskazać, że przez większość czasu na typowej budowie dostrzeżemy przede wszystkim kaski żółte, białe i niebieskie, tak więc to ich znaczenia powinniśmy zapamiętać w pierwszej kolejności.

Kiedy używanie kasku ochronnego jest konieczne?

Kask ochronny jest niezbędny w miejscach, w których obowiązek jego noszenia jest wyraźnie zaznaczony, a także w sytuacjach, kiedy wykonywane są czynności mogące potencjalnie grozić obrażeniami głowy.

Jeśli więc pracujemy przy dźwigach lub szalunkach, operujemy wózkiem widłowym lub wykonujemy prace górnicze, musimy się liczyć z tym, że będzie konieczne noszenie kasku. Nie warto próbować tego unikać, ponieważ ryzykujemy w ten sposób swoim zdrowiem, a nawet życiem.

Musimy pamiętać, że urazy głowy, nawet te pozornie lekkie, mogą mieć bardzo poważne i często długofalowe konsekwencje. Dlatego też zdecydowanie powinniśmy dbać o to, aby zawsze właściwie chronić swoją głowę. Jeśli w naszej pracy noszenie kasku będzie wymagane ze względów bezpieczeństwa, firma ma obowiązek go nam dostarczyć, więc nie będziemy musieli inwestować w niego własnych pieniędzy.

Dodaj komentarz