Obróbka tworzyw sztucznych – jakie są jej rodzaje?

Obróbka tworzyw sztucznych – jakie są jej rodzaje?

Zanim wykonane z tworzyw sztucznych przedmioty trafią do naszych rąk, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie. Obróbka tworzyw sztucznych to proces, który pozwala przede wszystkim na uzyskanie pożądanego kształtu części z polimerów. Wśród możliwych opcji obrabiania tworzyw sztucznych znajduje się m.in. skrawanie, gięcie oraz cięcie. Na czym one polegają?

Materiały wykorzystywane w przemyśle to nie tylko metale! Bardzo często powstające w fabrykach przedmioty, urządzenia, maszyny i pojazdy zawierają również elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Nic dziwnego – niektóre rodzaje takich materiałów wyróżniają się dużą wytrzymałością mechaniczną i cieplną. Są również lżejsze niż metal, dlatego jeśli mniejsza waga elementu odgrywa istotne znaczenie, polimery często go zastępują. Obróbka tworzyw sztucznych to bez wątpienia zadanie dla specjalistów. Warto bowiem pamiętać, że nie wszystkie polimery nadają się do obróbki. W trakcie tego procesu musimy również zastosować się do pewnych zasad. W przeciwnym razie możemy łatwo uszkodzić materiał i tym samym sprawić, że nie będzie się on już do niczego nadawał. Jak przebiega profesjonalna obróbka tworzyw sztucznych? Sprawdź nasz artykuł!

Na czym polega obróbka tworzyw sztucznych?

W wyniku obróbki tworzyw sztucznych zwykle następuje usunięcie nadmiaru materiału w celu uzyskania pożądanych rozmiarów oraz kształtu. Istotną rolę w całym tym procesie odgrywają maszyny, dzięki którym obróbka jest sprawna i dokładna. Przykładowe narzędzia to tokarki, frezarki, wiertła, a także różnego rodzaju prasy oraz lasery. Cały proces rozpoczyna się od stworzenia odpowiednich bloków materiału, które zwykle powstają w wyniku przetopienia z granulatu. Kiedy są już gotowe, mogą zostać poddane kształtowaniu mechanicznemu. Obrabiając tworzywa sztuczne, należy pamiętać, że nie każdy rodzaj materiału się do tego nadaje. Nie warto np. poddawać obróbce tworzyw wyróżniających się dużą elastycznością i miękkością. Zdecydowanie lepiej postawić na plastik charakteryzujący się wysoką sztywnością.

Rodzaje obróbki tworzyw sztucznych

Chcąc otrzymać elementy wykonane z tworzywa sztucznego o określonym kształcie, mamy do dyspozycji szeroką gamę różnorodnych technik. Jedną z nich jest skrawanie, które pozwala na formowanie materiału z pomocą frezarek i tokarek. Podczas gięcia elementom nadawane są z kolei odpowiednie kąty przy użyciu pras i innych narzędzi do gięcia. Zautomatyzowana obróbka polimerów to z kolei zadanie dla obrabiarek CNC, dzięki którym nawet skomplikowane elementy są wykonane z zachowaniem precyzji. Szybkiego cięcia tworzyw sztucznych możemy natomiast dokonać z pomocą wiązki światła lasera.

Dodaj komentarz