Fotowoltaika – do kiedy na starych zasadach?

Fotowoltaika – do kiedy na starych zasadach?

Panele fotowoltaiczne aktualnie cieszą się dużym uznaniem zarówno wśród firm, jak i gospodarstw domowych. Odbiorcy często zastanawiają się, czy jest możliwe zainstalowanie fotowoltaiki na starych zasadach. Trzeba pamiętać o spełnieniu kilku warunków, tak aby cieszyć się atrakcyjnym rozwiązaniem. Do kiedy fotowoltaika na starych zasadach jest dostępna? Co jest ważne?

Rozliczanie prosumentów

Warto wiedzieć, że od 1.04.2022wprowadzono net-billing, dotyczący rozliczania fotowoltaiki. Taka modyfikacja wskazywana była już dawno. Zapewniano też, że dotychczasowi prosumenci mogą korzystać ze starych zasad przez kolejne 15 lat. Okazuje się, że wprowadzone zmiany utrudniają uzyskanie wysokich oszczędności podczas korzystanie z energii ze słońca. Zrezygnowano bowiem z naliczania kilowatogodzin i zapewniania późniejszego odebrania energii. W zamian za to, wartość energii oddanej do sieci obliczana jest na bazie stawek rynkowych. Następnie zapisuje się te dane jako saldo i zmniejsza wysokość rachunków za prąd. Podczas poboru energii z sieci, prosument ma za zadanie zapłacić standardową stawkę. 

Zmiany te są uznawane za niekorzystne, co ma związek z dużymi różnicami między ceną sprzedaży a odkupu energii. Czy istnieje możliwość skorzystania ze starych zasad?

Do kiedy fotowoltaika na starych zasadach?

Co ciekawe, zakładane zmiany wskazują, że niektóre osoby mogą jeszcze załapać się na stary system rozliczeniowy. Możemy na to liczyć aż do końca 2023 roku, rozliczając się na starych zasadach przez kolejne 15 lat. Jednakże taka opcja nie dotyczy każdego. Przywilej jest dostępny dla odbiorców, którzy:

  • Zawarli umowę na mikroinstalację (montaż, zakup, dofinansowanie) do 31 marca 2022 z jednostką samorządu terytorialnego lub innym podmiotem.
  • Złożyli wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31.12.2023. 

Warto wiedzieć, że nie jest tutaj wymagane ukończenie oraz uruchomienie fotowoltaiki przed 1 kwietnia 2022. Dzięki temu samorządu ułatwiły nam korzystanie z dogodnych rozwiązań.  Naszym zadaniem jest złożenie pisemnego oświadczenia sprzedawcy, że umowę zawarto w terminie do 31.03.2022. To sprawia, że fotowoltaika na starych zasadach nie jest dostępna dla wszystkich prosumentów. 

Fotowoltaika pozwala korzystać z darmowej energii, jaka pobierana jest ze słońca. Taka opcja ma wiele zalet, które są doceniane na rynku. Przede wszystkim mamy dostęp do nieograniczonej energii, zamienianej na prąd elektryczny. Wygodna obsługa całego systemu to kolejna zaleta. W tym wypadku warto postawić na doświadczoną firmę, która założy dla nas panele fotowoltaiczne na dachu budynku lub na gruncie. 

 

 

Dodaj komentarz