Podłogi z parkietu, laminatu lub PCV. Zanim przystąpisz do układania – kilka porad.

Podłogi z parkietu, laminatu lub PCV. Zanim przystąpisz do układania – kilka porad.

Parkiet, laminat i wykładziny PVC to popularne wykładziny podłogowe, które są atrakcyjne ze względu na wiele zalet. Ich instalacja musi być skrupulatnie przygotowana i przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.

Powierzchnia do układania: bez improwizacji!

Układanie wykładziny podłogowej w najlepszych warunkach odbywa się na idealnie czystej i płaskiej powierzchni. Należy również prawidłowo przewidzieć czas schnięcia, ponieważ kontrola higrometrii podłoża jest niezbędnym warunkiem powodzenia projektu.

Warunki wstępne do montażu podłogi.

Muszą być spełnione następujące warunki wstępne.
1. Temperatura w pomieszczeniu wynosi od 15 do 20°C.
2. Otoczenie pomieszczenia, w którym ma być zastosowana powłoka, musi być suche. W szczególnym przypadku łazienek i kuchni należy wybrać model odporny na wilgoć.
3. Układanie płytek lub innych wykładzin w pobliżu pomieszczenia, które ma zostać pokryte, musi być zakończone i suche.

Jak przygotować podłoże?

Podłoga układana jest na bezpyłowej, sztywnej i stabilnej powierzchni. Może być konieczne wyrównanie powierzchni. Wyróżnimy dwie kategorie w zależności od charakteru nieprawidłowości w zakresie wsparcia:
Wyrównanie za pomocą zaprawy samopoziomującej jest wystarczające do wyeliminowania nierówności o głębokości mniejszej niż 1 cm. Tynk wyrównawczy nałożony w dwóch warstwach wystarcza do skorygowania ważniejszych wad. W celu ułatwienia przyczepności masy szpachlowej zaleca się wcześniejsze nałożenie podkładu adhezyjnego na podłogę.

Układanie na jastrychu suchym lub anhydrytowym.

Wylewkę stosuje się w celu zapewnienia płaskości powierzchni nośnej wykładziny podłogowej. Czy to w formie tradycyjnej czy anhydrytowej, przed położeniem podłogi należy sprawdzić jej higienę.
Tradycyjny jastrych cementowo-zaprawowy jest zalecany do małych powierzchni. Aby uniknąć niedogodności związanych z wilgocią, zaleca się odczekanie 15 dni na wyschnięcie na centymetr grubości. Zawartość wilgoci w jastrychu nie może przekraczać 3%.
Płynny jastrych anhydrytowy jest idealny do budowy dużych powierzchni i ogrzewania podłogowego. Do bardziej wymagających zastosowań jest ceniona ze względu na wiele zalet: idealny do budowy dużych powierzchni bez szczelin podziałowych (do 1.000 m²), szybki montaż, doskonała płaskość powierzchni. Zawartość wilgoci resztkowej musi wynosić maksymalnie 0,5% bez wbudowanego ogrzewania i 0,2% z wbudowanym ogrzewaniem.
Czas schnięcia płynnego jastrychu jest znacznie dłuższy niż jastrychu tradycyjnego. Zmienia się on w zależności od warunków klimatycznych i wentylacji pomieszczenia.

Układanie starej powierzchni drewnianej.

Stara płytka lub stara drewniana podpora (drewniana podłoga lub parkiet) może pomieścić podłogę PCV lub parkiet. W obu przypadkach zastosowanie podkładu adhezyjnego przed układaniem gwarantuje, że podłoga pozostanie w dobrym stanie.
Układanie podłogi PCV poprzedzone jest dokładnym zbadaniem jej płaskości, ponieważ powierzchnie płytek i podłoża drewniane mogą wykazywać nierówności. Będzie pływająca, klejona lub samoprzylepna.
Możliwe jest również ułożenie parkietu na podłożu kaflowym lub drewnianym. Zostanie ona przyklejona do litego parkietu i pływająca do podłogi laminowanej.

Układanie na legarach.

Ten rodzaj montażu dotyczy głównie parkietu litego, którego płyty przybijane są bezpośrednio do legarów. Te ostatnie są albo wkręcane lub przybijane do belek, albo pływają na płytach.

Układanie na dywanie.

Parkiet pływający można położyć na starej, cienkiej wykładzinie o krótkim włosiu, aby uniknąć wpływu na jego stabilność. Instalacja podkładu akustycznego na ogół nie jest konieczna, ponieważ wykładzina działa jak izolator.

Dodaj komentarz