Przygotowania na występ koncertowy ze sceną – o czym należy pamiętać?

Przygotowania na występ koncertowy ze sceną – o czym należy pamiętać?

Wiosna to idealna pora roku sprzyjająca organizacji lokalnych imprez odbywających się na scenie. Wydarzenia tego typu obejmują przede wszystkim występy wokalne znanych artystów lub debiutantów lokalnych społeczności i nie tylko. Aby wszystko przebiegło zgodnie z planem i harmonogramem, warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o przygotowaniach do występów. Dotyczyć to będzie nie tylko nagłośnienia, ale także budowy sceny.

Jakie elementy powinna zawierać scena przeznaczona na występ koncertowy?

Scena to najważniejszy element planowanego wydarzenia kulturowego. Z jednej strony stanowi kluczowe zaplecze techniczne danej imprezy, a z drugiej pozwala dostrzec całej publiczności występujących na niej artystów. Powinna zatem zostać zaprojektowana tak, aby łatwo, szybko, bezpiecznie i wygodnie można było na nią wejść i z niej zejść.

Wyposażenie sceny to co najmniej kilkadziesiąt elementów dotyczących samej konstrukcji, jak i również urządzeń stanowiących jej integralną część. Miejsce to powinno być wyposażone m.in. w:

 Elementy konstrukcyjne:

  • podest, po którym będą poruszali się występujący artyści oraz prezenterzy wydarzenia;
  • schody modułowe, dzięki którym występujące osoby będą mogły łatwo i szybko wejść lub zejść ze sceny. Warto pamiętać o tym, aby schody modułowe były obowiązkowo wyposażone w barierkę bezpieczeństwa. Taki rodzaj schodów jest uznawany za najlepszy, ponieważ można regulować ich wysokość poprzez dodanie lub odjęcie demontowanych stopni;
  • poręcze i barierki gwarantujące bezpieczeństwo;
  • zadaszenie chroniące przed deszczem i intensywnym słońcem;
  • boczne/tylne osłony, które ochronią występujących na scenie przed wiatrem.

Elementy stanowiące integralną część:

  • oświetlenie, które może zostać zamontowane do zadaszenia lub bocznych ścian. Warto zadbać nie tylko o odpowiedni poziom światła, ale także jego różnorodność. Lasery, czy inne efekty świetlne uatrakcyjnią wydarzenie;
  • nagłośnienie, które stanowi najważniejszy element dopełniający. Należy tu zadbać o odpowiedni poziom mocy nagłośnienia, jak i również dobry układ jego rozmieszczenia.

Organizując wydarzenie, które ma się odbyć na scenie, należy także pamiętać o dodatkowym wyposażeniu sceny (statywach, pulpitach, czy siedziskach). Niemałe znaczenie będą miały tu także urządzenia odpowiedzialne za tzw. efekty specjalne – np. tworzenie mgły na scenie, czy chłodzenie lub ogrzewanie sceny. 

Zadbanie o wysoką jakość wszystkich powyższych elementów zagwarantuje udaną organizację imprezy.

Dodaj komentarz