Czym jest BIM i do czego służy?

Czym jest BIM i do czego służy?

Branża architektoniczno-budowlana można powiedzieć, że rozwija się od tysięcy lat. Już w zamierzchłych czasach utalentowani projektanci potrafili stworzyć piękne, ogromne budynki, wykorzystując maksymalnie dostępne im zasoby. Jednak teraz mamy do dyspozycji więcej różnorodnych zasobów, a także nowoczesne rozwiązania i technologie, które pozwalają osiągać jeszcze lepsze rezultaty.

Jednym z takich współczesnych konceptów i rozwiązań jest BIM. Można spotkać się z różnymi definicjami tego pojęcia, natomiast my przedstawimy Wam poniżej tę najczęściej spotykaną, co do której zdaje się zgadzać największa ilość ekspertów z branży. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega Building Information Modeling i do czego służy?

BIM to skrót od angielskiej nazwy Building Information Modeling. W języku polskim oznacza on modelowanie informacji o budynku. Pod tym pojęciem kryje się rozbudowany, złożony i wymagający proces zbierania wszelkich niezbędnych danych o budynku, który ma zostać zbudowany, a także zarządzania tymi danymi.

Nie należy traktować BIM jako określenie tylko jednego narzędzia czy programu, a właśnie całego długiego procesu. Jednocześnie trzeba podkreślić, że w tym procesie bardzo pomocne jest różnego rodzaju oprogramowanie. Zarówno bardziej ogólne, przeznaczone dla szerokiej gamy użytkowników, jak i rozwiązania dedykowane, odpowiadające na konkretne problemy.

Dedykowane rozwiązania tworzone są przy użyciu różnych języków programowania (m.in. Ruby, Python) i frameworków (Ruby on Rails, Sprint), dla różnych programów projektowych (w tym oczywiście tych najpopularniejszych, takich jak Autodesk Revit czy Rhino).

Do czego można wykorzystać rozwiązania BIM?

Gromadzenie danych z wielu źródeł w jednym miejscu przydaje się w bardzo wielu sytuacjach. Chociażby ułatwia określenie, czy na różnych płaszczyznach i etapach projektu nie występują jakiekolwiek kolizje. Operując jedynie na kawałkach danych, łatwo jest stworzyć coś, co samo w sobie jest świetnie zaprojektowane, ale nie będzie kompatybilne z innymi elementami.

Dodatkowo, rozwiązania BIM przydają się do zapewnienia aktualności wszelkiej maści zestawień i dokumentacji generowanej w ramach projektu. Jest to istotne zarówno z punktu widzenia projektanta, jak i inwestora, który bez wątpienia zawsze będzie chciał mieć dostęp do aktualnych, rzetelnych informacji w zakresie m.in. wykorzystywanych materiałów.

Szczególnie biorąc pod uwagę, że z powodu nieuniknionych zmian w projekcie ilość materiałów przewidzianych na budowę a faktycznie zużytych potrafi się znacząco różnić. Korzystanie z narzędzi do modelowania informacji o budynku pozwala uniknąć niepotrzebnych problemów i zamieszania.

Dodaj komentarz