Domowe zwierzęta a ładny ogród – jak to pogodzić?

Domowe zwierzęta a ładny ogród – jak to pogodzić?

Jeżeli masz kota albo psa – zapewne wiesz, że te zwierzęta bardzo lubią kontakt z roślinami. Niestety, takie spotkanie nie zawsze kończą się dobrze dla roślin. Jak, więc pogodzić posiadanie zwierzęta oraz marzenia o pięknym ogrodzie? Spróbujemy pomóc Ci rozwiązać ten problem.

Zapytaj o radę eksperta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób mających zwierzęta planuje zakładać ogrody. Jeżeli nie wiesz jak się do tego zabrać – zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Do kogo powinieneś się udać? Najbardziej odpowiednią osobą do tego zadania, będzie projektant ogrodów, ponieważ jest to jego specjalności i z pewnością ma on doświadczenie w takich sytuacjach i na pewno znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Cena za taką usługę może być bardzo różna, ale pamiętaj, że ogród ma służyć Ci przez długie lata i musi być on dobrze zaprojektowany.

Trujące rośliny

Nawet jeśli twój pupil nigdy wcześniej nie wykazywał zainteresowania roślinami, to jeśli zamierzasz go wypuszczać do ogrodu – koniecznie upewnij się, że nie ma tam żadnych szkodliwych dla niego roślin. Zawsze sprawdzaj informacje o danym kwiecie lub krzewie, zanim umieścisz go w swoim ogródku. Czasami nawet te pozornie nieszkodliwe rośliny, mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla twojego zwierzęcia.

Odpowiednie ogrodzenie

Czasami ciekawość twojego zwierzęcia może być o wiele większa niż dobre wychowanie, dlatego jeżeli zamierzasz posadzić drogie i ważne dla Ciebie rośliny, to spróbuj ochronić je przed twoim zwierzęciem wydzielając dla niego miejsce przeznaczone tylko i wyłącznie na jego zabawy. Jeżeli masz kota, przed wypuszczeniem go na dwór, upewnij się, czy zamontowane przez Ciebie ogrodzenie jest dostosowane do jego potrzeb i nie ma ryzyka, że zwierzę ucieknie poza wyznaczony dla niego teren.

Inne zwierzęta

Pamiętaj, że nawet jeśli uda Ci się ochronić przed szkodliwym działaniem twoich zwierząt, to zawsze niestety musisz liczyć się z tym, że szkody w twoim ogrodzie mogą również zrobić obce zwierzęta. Czy możesz temu zapobiec? Oczywiście. Na rynku istnieje wiele preparatów przystosowanych do odstraszania dzikich zwierząt. Pamiętaj, jednak aby wybierać tylko te, które nie będą im szkodzić, a tylko chronić twoje rośliny.

Minimalizm też nie jest zły

Jeżeli jednak żadna z metod nie działa – to pamiętaj, że zawsze możesz urządzić ogród w stylu minimalistycznym. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się pięknym ogrodem, który będzie bezpieczny dla twojego zwierzęcia. Wybór tej opcji pozwoli Ci również zaoszczędzić dużo czasu, który musiałbyś poświęcić na dbanie o bardziej skomplikowany ogród.

Dodaj komentarz