Śliska podłoga może stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Podłoże narażone na zawilgocenie i zalanie zabezpieczyć można antypoślizgowymi lakierami. Podpowiadamy gdzie najlepiej sprawdzą się takie produkty i na co zwracać uwagę podczas wyboru lakieru.
Jakie zastosowanie ma lakier antypoślizgowy?
Dom to nasza twierdza, dlatego dokładamy wszelkich starań, by był jak najbezpieczniejszy. Śliska podłoga może spędzać sen z powiek nie tylko rodzicom energicznych dzieci, ale również stanowić zagrożenie dla osób starszych. Lakiery antypoślizgowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie może dojść do wypadku. Oznacza to, że mają one zastosowanie nie tylko przemysłowe, ale również domowe.
Gdzie stosować lakiery antypoślizgowe?
Stosowanie lakierów antypoślizgowych wymagane jest przez przepisy bezpieczeństwa w budynkach użyteczności publicznej, np. w szkołach i szpitalach oraz miejscach przystosowanych do użytku przez osoby niepełnosprawne. Również powierzchnia parkietu w halach sportowych wymaga obowiązkowego zabezpieczenia. Problemy takie jak pot, rozlane napoje i konieczność jak najlepszej przyczepności do podłoża znajdują swoje rozwiązanie w lakierze antypoślizgowym.
Skoro preparaty te stosowane są dla zabezpieczenia powierzchni często wykorzystywanych przez ludzi, lakier antypoślizgowy równie dobrze sprawdzi się w warunkach domowych. Pierwszym nasuwającym się na myśl przykładem jest łazienka. Wilgoć i zachlapania to codzienność przy korzystaniu z tego pomieszczenia, a wychodzenie z wanny lub prysznica sprzyja poślizgnięciom.
Korzystnym jest też użycie lakieru antypoślizgowego na drewnianych schodach. Zwykłe preparaty do konserwacji drewna pozostawiają stopnie śliskimi i niebezpiecznymi, a zastosowanie lakieru pomoże uniknąć wypadków. Innymi miejscami w których sprawdzi się lakier jest kuchnia i garaż.
Lakier antypoślizgowy – co należy wiedzieć?
Podczas wyboru lakieru antypoślizgowego powinniśmy zwracać uwagę na jego rodzaj i właściwości. Lakier, który będzie długo służył i spełniał swoje zadanie powinien być jednocześnie elastyczny, ale również odpowiednio twardy. Zapewni to odporność na uszkodzenia i długą żywotność.
W zależności od rodzaju powierzchni powinniśmy dobrać odpowiedni preparat. Inny lakier zabezpieczy wymagającą i często eksploatowaną podłogę w hali sportowej, a inny sprawdzi się w użytku domowym. Jeżeli nie jesteśmy pewni naszego wyboru, warto skonsultować się z obsługą sklepu w którym kupujemy lakier.
Lakiery antypoślizgowe stosuje się najczęściej na podłogach drewnianych, ale należy uważnie dobrać lakier do gatunku drewna. Jeżeli lakier jest niedopasowany, może uszkodzić powierzchnię, a nie ją ochronić. Na przykład niezabezpieczone drewno klonowe posiada w swoim składzie cukry, które w kontakcie z lakierem i wodą mogą powodować przebarwienia. W przypadku drewna dębowego, przed pokryciem lakierem należy go zagruntować, by również uniknąć przebarwień.
Lakiery antypoślizgowe to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort. Zapewniają nie tylko ochronę przed poślizgnięciami, ale również mają korzystny wpływ na powierzchnię. Lakierowana, drewniana podłoga odporna jest na uszkodzenia i łatwa w konserwacji.