Na co zwrócić uwagę przy kupnie działki?

Na co zwrócić uwagę przy kupnie działki?

Uporządkowałeś swoje finanse i wybrałeś obszar, na którym zamierzasz budować? Nadszedł czas, aby znaleźć odpowiednią działkę. Choć niewprawne oko może nie widzieć różnicy, czasem pozornie podobne działki znacznie się od siebie różnią. Zagrożenie często czai się pod ziemią, w pobliskich biurach lokalnych urzędników lub w innych miejscach, których nie brałeś pod uwagę.

Jak kupić działkę i nie żałować?

Konkretna działka, którą wybierzesz, może z łatwością zmniejszyć lub zwiększyć koszty budowy i utrzymania nawet o dziesiątki tysięcy. Często decyduje ona również o tym, czy możesz zbudować typ domu, którego szukasz. W najczarniejszych scenariuszach nieodpowiednia działka może nawet zmienić stabilny, dobrze zbudowany dom w nieudany projekt, którego będziesz żałował przez wiele lat. To wszystko może zabrzmieć nieco dramatycznie, ale wiedza, na co zwracać uwagę podczas wybierania działki z pewnością Ci się przyda. Przed zakupem należy bowiem sprawdzić wiele rzeczy. Niektóre z nich mają marginalne znaczenie, inne z kolei będą decydować o tym, czy w ogóle możesz budować. Wiele z tych kwestii rozwiążą za Ciebie fachowcy, ale nadal warto wiedzieć, z czym masz do czynienia.

Weź pod uwagę, co i gdzie chcesz budować

Masz w planach konkretny styl lub projekt domu? Na większych działkach zwykle nie stanowi to problemu. Jednak na terenach podmiejskich i miejskich szerokość i głębokość działki decyduje o tym, jaki dom można zbudować. Podobnie, jeśli działka znajduje się na znacznym nachyleniu: być może grunt trzeba będzie wtedy odpowiednio przystosować. W przeciwnym razie będziesz musiał wziąć pod uwagę to nachylenie w projekcie swojego domu. Kwestie mogą sprawić, że Twój dom będzie bardziej oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. Prawdopodobnie jednak będą też kosztować nieco więcej. W zależności od kąta i budowy sąsiednich nieruchomości, nachylenie może również zmniejszyć ekspozycję na światło słoneczne. To z kolei ograniczy ilość światła, które dociera do pomieszczeń mieszkalnych. Kwestia ta może również wpłynąć na potencjał wykorzystania słońca do pasywnego ogrzewania słonecznego i do gromadzenia energii słonecznej.

Jeśli budujesz na nowszym lub mniej zaludnionym obszarze, musisz wziąć pod uwagę, czy świadczone są już tam podstawowe usługi. Oczywiście obejmuje to przede wszystkim drogi – chyba, że posiadasz prywatny odrzutowiec i zamierzasz zbudować lotnisko. Ważne są jednak także inne kwestie, takie jak choćby rury kanalizacyjne i wodociągi. Pozostałe aspekty to dostawy energii elektrycznej, gazu ziemnego, linie telefoniczne i szerokopasmowy Internet. Za zorganizowanie i podłączenie podstawowych usług zwykle odpowiada budowniczy. Aby wyjaśnić wszelkie kwestie związane z dostępem lub świadczeniem wszelkiego rodzaju usług na odległych obszarach, porozmawiaj z lokalnymi władzami.

Co na to władze miejskie?

Różne powiaty czy gminy mogą mieć bardzo różne zasady, gdy chodzi o sposób budowania. W zależności od regionu mogą obowiązywać konkretne zasady, do których należy się stosować. W jakim stylu można zbudować dom? Jakie kolory i materiały są odpowiednie? W którym miejscu na działce można ulokować swój dom? Jakie ogrodzenie jest dozwolone? Oczekuj również oporu ze strony obecnych sąsiadów! Jeśli wyburzasz dom, który już stoi i chcesz zbudować go od nowa – lub też planujesz duże remonty – istnieje szansa, że będą temu przeciwni. Zadzwoń do rady miasta, aby uzyskać informacje na temat lokalnych ograniczeń. Zdobądź informacje na temat wszelkich okoliczności, które mogą ograniczać Twój plan. Różne miasta mają również odmienne zasady co do okoliczności, które wymagają powiadomienia sąsiadów o planach budowy. Dowiedz się, jak wygląda sytuacja w przypadku Twojej działki.

W jakiej okolicy stoi Twoja działka?

Czy działka jest zbyt blisko hałaśliwych terenów przemysłowych? Czy będzie mniej bezpiecznie, jeśli znajduje się ona tuż obok podmiejskiego parku lub alejki? Odwiedzaj dane miejsce o różnych porach – zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy. Obserwuj, co dzieje się dookoła i jak wygląda okolica. Dzięki temu dowiesz się, ile hałasu możesz się spodziewać, a także poznasz nawyki swoich nowych sąsiadów. Dla wielu ważny jest również odpowiedni krajobraz. Jeśli w okolicy znajduje się wartka rzeka lub niewielki lasek, miejsce to może być z pewnością znacznie bardziej klimatyczne. To już jednak w dużej mierze kwestia indywidualna. Tylko od Ciebie zależy, jaki krajobraz Ci się podoba i na ile jest dla Ciebie ważny.

Dodaj komentarz