Budowa domu jednorodzinnego w przystępnej cenie i w relatywnie krótkim czasie to marzenie wielu osób. Już od pewnego czasu dużą popularnością w budownictwie cieszy się nowa technologia, wykorzystująca panele SIP. Nic dziwnego, w końcu panele SIP dają możliwość postawienia domu w ciągu 2 tygodni. Do tego są niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Panele SIP są także w stanie wpłynąć na bezpośredni komfort cieplny domowników oraz niższe koszty ogrzewania budynku. To jednak niejedyne zalety, jakie posiadają panele SIP.
Czym są panele sipowe?
Panele SIP to nic innego jak płyty warstwowe. Tajemnicza nazwa to z kolei skrót od angielskich słów Structural Insulated Panels. Panele SIP od środka są wypełniane styropianem, który stanowi warstwę izolacyjną. Na zewnątrz natomiast odkleja się je np. płytami OSB, magnezowymi lub metalowymi. Żeby panele SIP mogły w pełni spełniać swe zadanie, wszystkie warstwy łączy się ze sobą specjalnym klejem poliuretanowym. Panele SIP są stosunkowo niedrogim materiałem, z którego możemy wykonać konstrukcję dowolnego budynku.
Charakterystyka paneli SIP
Panele SIP mogą stanowić dwojaką warstwę konstrukcyjną budynku: zarówno w kontekście izolacji cieplnej, jak i samego szkieletu. Panele SIP są bardzo łatwe w montażu i nie wymagają dużego nakładu czasu. W przeciągu 14 dni możemy bowiem wybudować z nich nieduży dom. W przypadku paneli SIP możemy dostosować ich wielkość do dowolnego projektu. Bardzo łatwo poddają się obróbce, a przy tym są niezwykle wytrzymałe.
Zalety technologii SIP
Wytrzymałość i możliwość nadania dowolnego kształtu to niejedyne z zalet, jakie posiadają panele SIP. Jak już zostało wspomniane wcześniej, panele SIP dają możliwość postawienia budynku w ciągu 2 tygodni. Domy wybudowane z paneli SIP są w stanie wytrzymać każde warunki pogodowe, czego dowodzą przeprowadzone w Japonii testy. Konstrukcja z paneli SIP była odporna nawet na trzęsienie ziemi. Jednocześnie panele SIP gwarantują niezwykłą szczelność oraz komfort termiczny.
Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie
Panele SIP najczęściej są pokrywane na zewnątrz płytami OSB. Płyty OSB są materiałem pozyskiwanym z odpadów drzewnych. To w pełni naturalny surowiec. Domy, przy których budowie wykorzystuje się panele SIP, generują mniej niepotrzebnych i szkodliwych dla środowiska odpadów. Do postawienia budynku wystarczy jedna ekipa budowlana. Z kolei sama późniejsza eksploatacja budynku pozwala zaoszczędzić (i to niemałe kwoty!) m.in. na ogrzewaniu.