Przecinarki do płytek – jakie urządzenie wybrać?

Przecinarki do płytek – jakie urządzenie wybrać?

Planując remont, staramy się być tak precyzyjni, jak to tylko możliwe. Dokonujemy dokładnych pomiarów przede wszystkim tych powierzchni, które chcemy dodatkowo zabezpieczyć lub ozdobić. Jednym z pomysłów jest wyłożenie ścian płytkami ceramicznymi. Zdarzają się jednak pomieszczenia, które ze względu na swój specyficzny wymiar lub kształt będą wymagały obróbki płytek. Idealnym rozwiązaniem będzie wówczas zakup przecinarki do płytek.

Przecinarki do płytek – rodzaje i właściwości

W trakcie rozważań nad zakupem urządzenia, w pierwszej kolejności naszą uwagę zwróci zapewne fakt, że możemy wyróżnić ręczne oraz elektryczne przecinarki. 

Wykonując niewielkie prace remontowe we własnym domu, spokojnie możemy wybrać klasyczną maszynę. Ręczne przecinarki do płytek opierają się przede wszystkim na kole tnącym. Samodzielnie wykonujemy linię cięcia na płytce, aby następnie przełamać ją w dokładnie wyznaczonym miejscu. Maszyna do cięcia glazury dobrej jakości będzie bardzo precyzyjna. Wszystko dzięki temu, że najlepsze produkty wyposażone są w kątomierze, precyzyjne koła tnące i wytrzymałe prowadnice. Producenci zadbają również o czytelną instrukcję, która ułatwi nam samodzielne użytkowanie sprzętu.

Jeśli zamierzamy ciąć płytki o dużych wymiarach lub w trybie hurtowym, lepiej zdecydować się na wersję elektryczną, wyposażoną w silnik. Pozwoli nam ona na wykonywanie cięć pod różnym kątem.

W jaki sposób wybierać przecinarki do płytek?

Ceny maszyn wahają się od 200- do kilku tysięcy złotych. Decydującym czynnikiem niekoniecznie będzie jednak rodzaj przecinarki do płytek – liczą się przede wszystkim ich konkretne parametry i zastosowanie. 

Producenci starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, dlatego nieustannie powstają nowe modele przecinarek, w których wprowadzono kolejne udogodnienia. Np. włoską firmę Sigma cechuje sprzęt najwyższej jakości, wyposażony w precyzyjne kątomierze i wysoką amortyzację. Maszyny można również dopasować do płytek o różnej grubości.

Przecinarki mogą być także zaprojektowane z myślą o różnego rodzaju materiałach. Bywają uniwersalne lub takie, których głównym przeznaczeniem jest np. porcelana. Maszyny różnią się od siebie także rozmiarem i wagą. Kolejne udogodnienia, na które natrafimy w urządzeniach, to m.in. podnoszony mechanizm łamiący.

Podsumujmy zatem parametry, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze przecinarki do płytek:

  • zastosowanie; w zależności od tego, do jakich celów będziemy wykorzystywać urządzenie, wybierzmy spośród maszyn ręcznych i elektrycznych
  • przeznaczenie; przecinarki mogą nam posłużyć do cięcia glazury, terakoty, porcelany, a nawet kostki brukowej
  • specyfikacja; sprawdźmy wszystkie parametry konkretnego modelu, zwłaszcza kątomierz i prowadnice
  • udogodnienia; mając na względzie łatwość i wygodę użytkowania, zwracajmy uwagę na rozmiar i wagę urządzenia
  • producent; wybierajmy tych najbardziej zaufanych, zwłaszcza jeśli decydujemy się na sprzęt z wyższej półki cenowej. Do uznanych marek należy w tym przypadku przede wszystkim włoska Sigma, ale także polskie wytwórnie Walmer i RUBI. Pamiętajmy jednak, że nawet niedrogie urządzenie może okazać się bardzo wysokiej jakości i być wystarczające dla naszych potrzeb.

Dodaj komentarz