Wiele osób marzy o pięknej łazience ozdobionej niebanalnymi płytkami. Wymarzona łazienka wiąże się jednak z wysokimi kosztami. Trzeba kupić płytki, dekory, zaprawy a do tego opłacić wysokie wynagrodzenie fachowca, który te płytki nam położy. W tej sytuacji wiele osób zastanawia się nad samodzielnym położeniem płytek we własnej łazience. Nie jest to zadanie łatwe ale każdy może spróbować się tego nauczyć. Podczas prac trzeba trzymać się kilku kluczowych zasad.
Jak się przygotować do układania płytek?
Najpierw warto poświęcić czas na zdobycie wiedzy z tym związanej. Następnie należy zadbać o narzędzia takie jak poziomice, pace, otwornica, gumowy młotek, krzyżyki czy maszyna do cięcia płytek pod kątem. Sam zakup płytek również powinien być przemyślany bo jeśli wszystko dobrze rozplanujemy, będzie mniej docinania a więc i strat. Wybierając płytki zwracajmy uwagę nie tylko na ich estetykę i kolor. Należy dobrze zastanowić się nad rozmiarem płytek. Obecnie modne są płytki o dużych formatach pamiętajmy jednak, że najlepiej nadają się one do dużych łazienek. Dobrze jest też wybrać płytki ścienne i połogowe o tej samej szerokości, wtedy łatwiej je zgramy ze sobą. Zawczasu powinniśmy też dobrze wymierzyć powierzchnię, na którą będziemy kłaść płytki. Ostatecznie kupujemy ich o 10% więcej niż wynika z naszych wyliczeń. Należy pamiętać, by glazurę zawsze układać na odpowiednio przygotowanym podłożu a więc czystym i równym. Przed układaniem płytek podłoże należy dokładnie pokryć gruntem.
Układ płytek
Właściwe ułożenie płytek na ścianach jest bardzo ważne i jednocześnie trudne. Gdy planujemy układać płytki na całej wysokości pomieszczenia i po zmierzeniu okaże się, że nie jest ona wielokrotnością wysokości naszych płytek to prace powinniśmy zacząć od góry a rząd docinany będzie na dole. Z kolei gdy wysokość płytek jest w pewnym zakresie dowolna to prace należy zacząć od dołu. Jeśli chodzi o ułożenie płytek w poziomie to jest kilka szkół. Jedna z nich mówi, że ściana wygląda najlepiej gdy ma symetryczny układ płytek. Trzymając się tej zasady zaczynamy od środka ściany a ewentualne docinki robimy po bokach. Jeśli mamy do zagospodarowania narożnik to układamy całe płytki właśnie od narożników zewnętrznych, natomiast przy narożnikach wewnętrznych zostawiamy płytki docięte. Jak widać przy układaniu płytek trzeba być bardzo dokładnym a każde działanie powinno poprzedzać się dobrym planem. Warto poświęcić na to trochę czasu by potem płytki na ścianie stanowiły prawdziwą ozdobę pomieszczenia.