Zbrojenie w budownictwie – jak ważną odgrywa ono rolę?

Zbrojenie w budownictwie – jak ważną odgrywa ono rolę?

Zbrojenie to najważniejszy element konstrukcyjny wielu budynków oraz obiektów. Od jakości jego wykonania zależy późniejsza stabilność konstrukcji. Z tego powodu do wykonania zbrojenia niezbędne jest użycie solidnych i jakościowo dobrych materiałów. Wszystkie niezbędne stalowe pręty jak i również pozostałe elementy zbrojeń kupisz w dobrej hurtowni stali w Grudziądzu http://polmet-grudziadz.pl/, która oferuje szeroki asortyment wyrobów hutniczych wraz z transportem.

Czym jest zbrojenie i w jakim celu się je wykonuje?

Każdy nowo powstający budynek wymaga odpowiednio mocnych fundamentów, które wykonuje się z betonu. Jest to dość solidny materiał, który ma jednak to do siebie, że ma niską odporność na rozciąganie, przez co jest również dość kruchy. Wszelkie rozciąganie, czy osiadanie budynku może zatem prowadzić do powstawania pęknięć lub zarysowań fundamentów. Przez to cały obiekt zostaje narażony na zniszczenie i tym samym nie jest bezpieczny dla jego użytkowników.

Aby zniwelować ten problem, całość fundamentowej konstrukcji wymaga zastosowania tzw. zbrojenia. Jest to zatopienie w betonie stalowych prętów, specjalnych siatek lub innych materiałów, które zwiększają wytrzymałość fundamentów. Bez nich każdy stawiany obiekt nie postałby zbyt długo.

Rodzaje zbrojeń

Wbrew pozorom zbrojenia w budownictwie wykorzystywane są nie tylko do budowy domu lub biurowca. Wzmacniające beton siatki oraz stalowe pręty są zawsze wykorzystywane także przy tworzeniu innych elementów nieruchomości. Najczęściej są to schody oraz balkony, które muszą gwarantować odpowiednie bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Jeżeli chodzi o podział zbrojeń, to wyróżnia się dwie podstawowe grupy: nośne oraz uzupełniające. Pierwszy rodzaj zbrojenia jest mocniejszy, z tego powodu wykorzystywany jest głównie do tworzenia fundamentów i innych kluczowych podstaw budowanych obiektów. Z kolei zbrojenie uzupełniające pełni dodatkowo ochronną funkcję i uzupełnia zbrojenie nośne. Co więcej, zbrojenie uzupełniające nigdy nie występuje samodzielnie – za to nośne, owszem.

Skąd brać materiały do zbrojenia?

Jakość zastosowanych materiałów stalowych przeznaczonych do zbrojenia wpływa na trwałość oraz komfort użytkowania całości konstrukcji. W związku z tym wybór tego rodzaju materiałów nie powinien być przypadkowy. Dobrze jest je zatem kupować w sprawdzonej hurtowni stali, takiej jak np. Polmet, która jest doskonale zaopatrzona w starannie wyselekcjonowane produkty. W hurtowni tej możesz zakupić stal zbrojeniową, blachy, pręty, rury oraz kształtowniki, które mogą zostać pocięte zgodnie z Twoim zapotrzebowaniem. Oprócz tego Polmet oferuje swoim klientom możliwość dowozu ich zamówienia. Szybki i sprawny transport obowiązuje na terenie Grudziądza, jak i również poza granicami miasta – aż do 100 km.

Dodaj komentarz