Designerskie sposoby na ścianę w kuchni?

Designerskie sposoby na ścianę w kuchni?

Kuchnia to bardzo wymagająca przestrzeń, a ściana nad blatem jest narażona na działanie tłustych substancji i wysokich temperatur. Oto kilka pomysłów na aranżacje ściany nie stosując klasycznych płytek!

Co sprawdzi się najlepiej zamiast płytek?

Wysoka temperatura, para wodna i pryskający tłuszcz pozostawiają nieestetyczne plamy na ścianie. Jest wiele trwałych materiałów, które można zastosować nad blat. Bardzo ważne jest ich łatwe czyszczenie odraz odporność na zabrudzenia, a przy tym powinny dobrze wyglądać i komponować się z otoczeniem w kuchni. Co można zastosować na ścianę w kuchni?

  • Tynk mozaikowy
  • Szkło
  • Drewno
  • Cegłę
  • Farbę
  • Kamień

Co wybrać zamiast płytek?

Płytki są odporne na wilgoć i zarysowania, wydają się doskonałym pomysłem na wykończenie kuchni. Jednak jest wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym można wyjść poza schemat i stworzyć niepowtarzalny klimat w kuchni. Tynk dekoracyjny wraca do kanonów dekoracyjnych. Doskonale prezentuje się w kuchniach stylizowanych na industrialne, ponieważ imituje beton tworząc wyszukane wzory.

Szkło i drewno to doskonały wybór

W nowoczesnych wnętrzach często wykorzystywane jest szkło, które daje błyszczące wykończenie. Doskonale chroni ścianę przed para wodną i tłuszczem. Szkło wygląda stylowo, a do tego jest trwałe i będzie cieszyć przez wiele lat. Ciekawym rozwiązaniem jest położenie tapety pod przezroczystym szkłem lub nadrukowanie ciekawego printu lub zdjęcia.

Często wykorzystywanym materiałem jest drewno, które doskonale nadaje się do kuchni. Trzeba je jednak pielęgnować, wtedy będzie służyło przez wiele lat. Wiele odcieni drewna pozwala dobrać odpowiedni kolor do stylu wnętrza.

Jakie jest najtańsze rozwiązanie?

Najprostszym sposobem na ochronę ściany w kuchni jest farba dobrej jakości. Farba lateksowa posiada w swoim składzie większe ilości żywicy syntetycznej dzięki czemu lepiej radzi sobie z chemikaliami i zabrudzeniami. Jest to proste, szybkie i stosunkowo tanie rozwiązanie.

Designerski sposób na ścianę w kuchni

Najmodniejszym wykończeniem blatu w ostatnim czasie jest kamień taki jak trawertyn czy granit. Jest to materiał bardzo trwały i odporny na uszkodzenia i brud. Wiele ciekawych kolorów sprawia, że łatwo dopasować kamień do stylu w kuchni. Nie jest to tani materiał, jednak będzie służył przez lata.

Dla osób, które nie gotują zbyt często dobrym sposobem na ścianę w kuchni może okazać się cegła. Choć nie jest zbyt łatwa w czyszczeniu to wygląda bardzo designersko. Świetnie wygląda pomalowana na biało. Idealnie pasuje do wysokich wnętrz w towarzystwie drewnianych blatów.

Jak wybrać materiał na ścianę?

Koniecznie trzeba kierować się swoim własnym gustem i odpowiednio zaplanować budżet.

 

Dodaj komentarz