Czy dom letniskowy jest budynkiem mieszkalnym?

Czy dom letniskowy jest budynkiem mieszkalnym?

W czasach, gdy marzenie o własnym mieszkaniu czy domku jednorodzinnym oddala się wraz z płynnością finansową, wiele osób stawia na alternatywne rozwiązania. Jednak własny kamper czy wynajem lokalu to tylko odpowiedzi na chwilę. Czy możliwe jest zamieszkanie w domku letniskowym? Czy jest on według polskiego prawa budynkiem mieszkalnym?

Domek letniskowy – czym się charakteryzuje?

Domki letniskowe obejmują budynki zabudowy, których metraż nie przekracza 70 m2, zgodnie ze zmianą z dnia 2 stycznia 2022 roku. Dom letniskowy koniecznie musi być parterowy (z możliwością dobudowania antresoli) oraz wolnostojący. Na 500 m2 działki przypada tylko jeden domek letniskowy. To dość charakterystyczne cechy, zgodnie z którymi każdy budynek, czy to postawiony na działce budowlanej, czy na rekreacyjnej, może zostać uznany za domek letniskowy. Ponadto od 2015 roku do budowy domku letniskowego nie jest wymagane pozwolenie – wystarczy jedynie zgłoszenie z planem zagospodarowania przestrzeni, złożone w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta.

Czy dom letniskowy jest budynkiem mieszkalnym?

Nie, w świetle ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, domek letniskowy nie jest traktowany jako budynek mieszkalny. Domek rekreacyjny może powstać na nieuzbrojonej działce, nie musi mieć samodzielnego dostępu do wody ani spełniać norm współczynnika przenikania ciepła. Procedura i późniejsze korzystanie z domku letniskowego jest więc dużo tańsze, w porównaniu z wymaganiami stawianymi budynkom mieszkalnym. Jednak według prawa, domek rekreacyjny przeznaczony jest do zamieszkania czasowego, na przykład w sezonie letnim i zimowym. W jaki sposób przekształcić domek letniskowy w budynek mieszkalny, w którym można przebywać całorocznie?

Procedura przekształcenia domku letniskowego w budynek mieszkalny

W świetle prawa należy przede wszystkim udowodnić, że służy celom mieszkaniowym i jest wykorzystywany przez cały rok. Wymaga to między innymi zameldowania mieszkańców, gromadzenia rachunków za opłaty, wywóz śmieci czy media. Zgłoszenie o zmianę funkcji zabudowy należy dostarczyć do wydziału architektoniczno-budowlanego Starostwa Powiatowego. Jeśli w ciągu 30 dni nie doczekamy się odpowiedzi odmownej, będzie to równoznaczne z akceptacją zgłoszenia. Nie do końca jest to takie proste. Domek rekreacyjny musi spełniać wszystkie wymagania standardu WT2021 dla budynków mieszkalnych. Wymienia się tu przede wszystkim:

  • Wysokość ścian minimum 250 cm
  • Grubsze izolacje termiczne
  • Trzyszybowe okna
  • Wiatrołap w budynku
  • Przekształcenie działki, o ile nie spełnia warunków nowej zabudowy

Szeroki wybór, niskie wymagania

Domek letniskowy to spełnienie marzeń dla wielu ludzi, szczególnie dla tych, którzy pragną uciec z miasta. Ogromna oferta domków i stosunkowo tanie oferty działek poza miastem to prosta droga do realizacji swoich pragnień.

 

Dodaj komentarz