Czym ogrzewać dom?

Czym ogrzewać dom?

Ogrzewanie domu pochłania sporo pieniędzy, dlatego warto zastanowić się nad dostępnymi opcjami, aby zapewnić domownikom komfort termiczny bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Najlepiej, aby było ekonomicznie, wygodnie i ekologicznie.

<h2>W jaki sposób ogrzewać domowe zacisze?</h2>

Do ogrzewania domu można wykorzystać odnawialne źródła energii, co przekłada się oczywiście na dużą oszczędność pieniędzy. Ciekawym rozwiązaniem jest między innymi powietrzna pompa ciepła, która warto połączyć przede wszystkim z ogrzewaniem podłogowym w celu uzyskania jak najlepszych efektów. Znaczenie ma jednak to, aby budynek został jak najlepiej zaizolowany, bo brak mostków termicznych to podstawa. Z pompą ciepła można liczyć na niewielkie koszty ogrzewania w skali roku, nie przekraczają one trzech tysięcy złotych przy obiekcie mającym powierzchnię mniej więcej 150 metrów kwadratowych.

Kolejną opcją do wyboru będzie wodna pompa ciepła, która jest jeszcze tańsza w eksploatacji niż model zasilany powietrzem. Można również zdecydować się na piec na pelet, czyli paliwo ekologiczne, powstałe po sprasowaniu trocin i wielu innych odpadów pochodzenia drzewnego. W przypadku nowoczesnych pieców można mówić o dużej wydajności, łatwej obsłudze, precyzyjnej regulacji całego procesu spalania, rozmaite udogodnienia dla użytkownika. Rocznie trzeba liczyć się z zakupem czterech ton peletu, aby ogrzać dom, ale nie jest on drogi, kosztuje mniej więcej 1500 złotych za tonę.

<h2> Sposoby ogrzewania domu </h2>

Do ogrzewania domu można wykorzystać paliwa konwencjonalne, czyli dobrze znany węgiel kamienny. Oczywiście jego zasoby nie są niewyczerpywalne, dlatego wkrótce go zabraknie, ceny są bardzo niestabilne, zależne od wielu czynników. Z węglem jest niestety wiele problemów, trzeba liczyć się z dużym zanieczyszczeniem, brudem, niepełnym spalaniem, rosnącymi kosztami, potencjalnymi brakami. Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie gazem ziemnym, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nowoczesne kotły są niezwykle wydajne, bardzo sprawne. Niestety nie brakuje też wad, a za największą uznaje się oczywiście wysoką cenę, koszty gazu cały czas rosną. Polska nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości tego paliwa, a sprowadzanie go staje się problematyczne i kosztowne. Jeśli ktoś chce ogrzewać gazem, to musi liczyć się z wydatkiem rzędu 5000 złotych na rok.

Alternatywą dla gazu ziemnego jest gaz płynny, można zasilać kocioł za pomocą zbiornika, który znajduje się na posesji. Ekonomicznie będzie wydzierżawić takie urządzenie, bo koszt jego zakupu to mniej więcej 12 tysięcy złotych. Istnieje także możliwość ogrzewania budynku przy wykorzystaniu oleju opałowego, co jednak wiąże się ze stosunkowo wysokim kosztem. Problemem jest także skomplikowana obsługa pieca, przez co rozwiązanie to nie cieszy się popularnością.

 

 

Dodaj komentarz