Obecnie osoby, które budują nową nieruchomość lub chcą zmodernizować już istniejący budynek mają bardzo wiele możliwości w zakresie jego ogrzewania. Oczywiście, wiele zależy od takich kwestii, jak lokalizacja i możliwości finansowe, natomiast, ogółem mówiąc, jest spośród czego wybierać. Jedną z dostępnych opcji, która cieszy się bardzo dużą popularnością, jest pompa ciepła.
Jeśli ktoś dotychczas nie miał do czynienia z tą metod ogrzewania, może się zastanawiać, w jaki sposób taka pompa działa i co sprawia, że tak wiele osób decyduje się z niej korzystać. Często pojawiają się także pytania w zakresie kosztów związanych z założeniem odpowiedniej instalacji i tym, czy można na ten cel uzyskać jakieś dofinansowanie. Wszystkie te kwestie postaramy się dokładnie omówić w dalszej części tego artykułu.
Czym są pompy ciepła i dlaczego się opłacają?
Pompa ciepła, zgodnie ze swoją nazwą, działa w ten sposób, że przepompowuje ciepło między określonymi punktami w nieruchomości, tak, aby zapewnić optymalne ogrzewanie. Co ważne, pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną i nie wymaga dodatkowego paliwa, takiego jak węgiel, ekogroszek czy pellet.
Jednocześnie charakteryzuje się dużą wydajnością i potrafi dostarczyć dużą ilość ciepła przy niewielkim zużyciu energii, a więc jest to rozwiązanie dobre dla środowiska naturalnego. Szczególnie biorąc pod uwagę, że energię elektryczną do jej zasilania można pozyskać z odnawianych źródeł, a więc na przykład zamontować fotowoltaikę.
Warto wskazać, że pompa ciepła jest urządzeniem bardzo uniwersalnym (najbardziej może się ono kojarzyć z domami jednorodzinnymi, ale doskonale nada się także do bloku) i bezobsługowym. Nie tylko nie trzeba ładować do niej paliwa, ale też nie ma konieczności ciągłego dopasowywania ustawień. Jest to więc dobra opcja dla osób, które nie chcą musieć ciągle pamiętać o swojej instalacji grzewczej.
Co jeszcze warto wiedzieć o pompach ciepła?
Osoby, które zastanawiają się nad założeniem pompy ciepła, mogą martwić się o to, z jakim kosztem będzie się to wiązało. Jednak nie ma powodu do obaw, ponieważ są dostępne na pompy ciepła dotacje Kraków w postaci kredytów z subwencją, pożyczek z możliwością umorzenia i nie tylko.
Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, ponieważ może się okazać, że w danej sytuacji możliwe jest znaczne zaoszczędzenie zarówno na zakupie, jak i montażu całej instalacji. To, jakie konkretnie opcje będą dostępne, zależy między innymi od lokalizacji, więc najlepiej, aby każdy indywidualnie zweryfikował je pod kątem swojej sytuacji.