Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Zastanawiasz się czy warto postawić na panele fotowoltaiczne? A może interesuje Cię kwestia tego, czy fotowoltaike można odliczyć od podatku? Koniecznie sprawdź poniższy artykuł. 

Jakie są zalety posiadania paneli fotowoltaicznych?

W dalszym ciągu wahasz się w swojej decyzji i nie wiesz, czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne? Przedstawiamy Ci w takim razie zalety tego rozwiązania, które powinny pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji. Instalując panele fotowoltaiczne w swoim domu jednorodzinnym możesz liczyć na:

  • Pełna niezależność od cen aktualnych prądu, które w ostatnich miesiącach notują duże wahania.
  • Ulga podatkowa –  panele fotowoltaiczne podlegają odliczeniu od podatku.
  • Bezpieczeństwo samej instalacji. Jak mówią producenci paneli fotowoltaicznych, ich żywotność szacuje się nawet na 40 lat.
  • Dofinansowania i dotacje. Z pewnością może to mieć wpływ na decyzję o montażu instalacji. Dzięki takim dotacjom cała inwestycja jest dostępna nawet dla osób o nieco gorszej sytuacji finansowej.
  • Ekologiczny sposób na pozyskiwanie prądu, a tym również bezpłatny dostęp do prądu. Promienie słoneczne i energia, którą z nich czerpiesz, są oczywiście bezpłatne.

Jak widzisz, montaż paneli fotowoltaicznych może nieść ze sobą wiele zalet, nic więc dziwnego, że to rozwiązanie w dalszym ciągu cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nie czekaj, spełnij swoje marzenie o obniżeniu rachunków za prąd już dziś!

W jaki sposób odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Każdy właściciel, a także współwłaściciel domu jednorodzinnego, ma pełne prawo do tego, aby odliczyć od dochodu koszty nabycia fotowoltaiki. Taka ulga podatkowa jest bardzo popularna wśród podatników. Nie bez powodu – ogromna popularność na panele fotowoltaiczne w ostatnich latach sprawia, że coraz więcej inwestorów decyduje się na skorzystanie z ulgi podatkowej. Osoby podlegające VAT mają prawo do skorzystania z tzw. odliczenia energii słonecznej od pomocy doraźnej po projekty modernizacji ogrzewania. Aby otrzymać zwrot podatku za energię słoneczną, należy złożyć zeznanie podatkowe. W zależności od sposobu rozliczeń podatnik może odliczyć wydatki od dochodu (skala podatkowa i liniowy podatek) lub od dochodu (na ryczałcie). W przypadku czynnych podatników VAT odliczone kwoty odnoszą się do wartości netto. Inni podatnicy natomiast wykazują kwoty w kwocie brutto. Ulga podatkowa na urządzenia fotowoltaiczne wykazana jest w załączniku do PIT-O. Do zgłoszenia należy dołączyć załącznik: PIT-36, PIT-37, PIT36-L lub PIT-28j. W zgłoszeniu należy podać wysokość poniesionych wydatków. Co bardzo istotne, takiego odliczenia podatkowego można dokonać na zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono koszty związane z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych.

 

 

Dodaj komentarz