Jak wybudować schron – praktyczne infromacje i porady

Jak wybudować schron – praktyczne infromacje i porady

Schron, zwany inaczej bunkrem to budowla służąca do obrony ludności cywilnej. Po zakończeniu II Wojny Światowej państwo nie inwestuje w utrzymywanie w dobrym stanie infrastruktury obronnej tego typu. Niewiele osób wie, gdzie znajdują się schrony miejskie. Aktualnie wokół jest wiele konfliktów i czasy wyglądają na niepewne, więc warto zapoznać się z tematem budowy schronu. 

Budowa schronu-aspekty prawne

Budowa schronu w Polsce jest legalna i nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Powinna być to budowla przydomowa i nie przekraczać 35 metrów kwadratowych. Zmiany wprowadzone w prawie budowlanym mają pomóc ludności cywilnej w ochronie w przypadku ewentualnego zagrożenia. 

Budowa i wyposażenie schronu

Schrony powinno budować się pod ziemią, aby wzmocnić ich wytrzymałość. Należy zadbać o mocne stropy i izolację odporną na falę uderzeniową. Pomieszczenia pod schron można również zaaranżować w piwnicach pod budynkami mieszkalnymi. Istnieją w Polsce firmy, które oferują budowę schronów, wyglądających jak mieszkanie, pod domem z przyłączami elektrycznymi i wentylacją i wszystkimi luksusami, jakie tylko klient może wymyślić. Jednak istnieją także inne opcje. Prywatny schron przydomowy powinien zawierać poniższe elementy: 

 • konstrukcję z mocnego betonu,
 • ognioodporne i gazoszczelne drzwi lub właz,
 • wzmocnione stropy,
 • instalacje elektryczną
 • instalację doprowadzającą powietrze,
 • hydraulikę,
 • zapas żywności, wody i leków,
 • gaśnicę,
 • oświetlenie,
 • ogrzewanie,
 • miejsce do spania: prycza, leżanka.

Jest to podstawowe wyposażenie każdego schronu. Przy budowie schronu przydomowego, rozprowadzenie instalacji elektrycznych i tym podobnych może okazać się problemem. Jednak warto w nie zainwestować, jeśli w tym pomieszczeniu trzeba by było spędzić większą ilość czasu.

Budowa schronu z szamba betonowego lub gotowych piwniczek podziemnych

Przekształcenie szamba betonowego lub piwniczki podziemnej w schron przydomowy jest popularną metodą na zabezpieczenie się w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej. 

Szamba betonowe wykonane są ze zbrojonego betonu. Zbiornik szamba można z powodzeniem wkopać do 3 metrów pod ziemią, a jeśli jakaś jego część jest widoczna, można ją przysypać. Otwór drzwiowy wycina się z boku w części niezasypanej lub od góry. Konstrukcje wspiera się bloczkami oporowymi. Ważne, aby uniemożliwić zbieranie się wody w środku pomieszczenia. W tym celu warto pomyśleć o zadaszeniu górnej części schronu. 

Piwniczki podziemne to gotowe pomieszczenia z półokrągłym dachem. Idealnie nadają się do budowy schronu przydomowego. Wykonane są z równie mocnego betonu, co szamba. Piwniczki wkopuje się w ziemię do połowy, montuje się schody i system odprowadzający wodę i schron jest gotowy. Do każdego schronu warto zamówić drzwi pancerne. 

Dodaj komentarz