Ile kosztuje budowa domu?

Ile kosztuje budowa domu?

Jaki jest koszt budowy domu? Ceny materiałów budowlanych stale rosną a posiadanie własnego ogródka staje się coraz cenniejszym zasobem. Na czym można zaoszczędzić i o czym pamiętać podczas planowania budowy?

Jak rosną ceny budowy domu?

Na rynku materiałów budowlanych widać wyraźne jak ceny wzrastają. Stały wzrost cen utrzymuje się od 2019 roku, kiedy to koszt budowy domu wynosił około 4100 zł za metr kwadratowy. Sytuacja gospodarcza na świecie, czyli pandemia, wojna, wzrost cen paliw oraz inflacja spowodowały szybkie zmiany cen także w branży budowlanej. W roku 2022 zauważono potężny wzrost cen takich materiałów jak stal, izolacje termiczne czy płyty OSB nawet o 50%. Wzrost cen surowców do budowy ścian i dachów nawet o 30%. Wraz z inflacją do góry poszła także cena samego projektu domu.

 

Jaki jest koszt budowy domu?

Wzrost cen materiałów oraz robocizny spowodował wzrost ceny z 4100 zł aż do 5252 zł za metr kwadratowy. W skali domu, który zazwyczaj ma ponad 100 metrów jest to bardzo duża różnica, którą musi ponieść inwestor. Dodatkowo każdy dom wybudowany po 2021 roku musi spełniać wymogi zaktualizowanych Warunków Technicznych pod względem izolacji. Dom powinien być energooszczędny, a przez to muszą być wykorzystane odpowiednie materiały i technologie.

Domy o większej powierzchni mają mniejsze koszty wybudowania za 1m, ponieważ na każdy metr przypada większy procent elementów konstrukcyjnych. W małym domu są mniejsze pomieszczenia i jest więcej ścian działowych, fundamentów i drzwi.

Gdzie szukać oszczędności?

Jednym z etapów budowy domu jest jego wykończenie i tu można szukać oszczędności. Wykorzystując tańsze elementy można mocno ograniczyć wydatki. Jednym ze sposobów jest wykonanie wielu prac samodzielnie, jeśli tylko ma się umiejętności i czas. Wykończenie to oczywiście kwestia gustu i zaplanowanego budżetu, aby go nie nadwyrężać można wybrać na przykład tańsze płytki i blaty kuchenne.

Można także wybrać dom bez balkonów z dwuspadowym dachem o prostej konstrukcji. Dodatkowe elementy dekoracyjne zwiększają cenę budowy. Dom bez piwnicy będzie o wiele tańszy. Najlepiej wybierać proste i sprawdzone technologie.

Jak zaplanować budżet?

Podczas zakupu projektu domu, znając jego szacunkowy koszt warto skorzystać z kalkulatorów budowlanych dzięki którym można obliczyć koszt wykończenia. Nie można zapominać o ukrytych kosztach, o których inwestor nie ma pojęcia. Zawsze do zaplanowanego budżetu warto doliczyć około 30% dzięki temu będziemy gotowi na nieoczekiwane sytuacje, które mogą zdarzyć się podczas budowy domu. Nawet planując każdy szczegół nie da się przewidzieć wszystkiego. Szczególnie wzrostu poziomu cen.

 

Dodaj komentarz