Jak zagospodarować poddasze?

Jak zagospodarować poddasze?

Jak zagospodarować poddasze?

Poddasze, miejsce nieużytkowe w wielu domach, na którym zalegają zazwyczaj na tę chwilę niepotrzebne rzeczy takie jak pamiątki rodzinne, ozdoby świąteczne, stare zabawki. Jak zatem zagospodarować tą przestrzeń, aby mogła służyć jako dodatkowy pokój w domu?

Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza może być świetną zabawą dla całej rodziny, wspólnie można zdecydować co może znajdować się w nowo zagospodarowanym pomieszczeniu. Warto jednak zacząć pracę od strony technicznej, ustalić, czy dane miejsce nadaje się na stworzenie nowego pomieszczenia w domu. Należy także dokładnie zmierzyć całe wnętrze, które faktycznie nada się do użytku. Wstępne określenie stanu technicznego pokaże, jak rozległe będą prace remontowe oraz jakie materiały będą do tego niezbędne. Podczas planowania i robienia wstępnego projektu trzeba również wziąć pod uwagę takie rzeczy jak:

  • wejście na poddasze – nie powinno sprawiać problemu przy codziennym użytkowaniu
  • ocieplenie poddasza
  • konstrukcja poddasza – czy jest stabilna i odpowiednio trwała
  • skosy – ważna informacja przy meblowaniu 
  • podłączenie instalacji 
  • w zależności od projektu możliwość wykonania ścianek działowych
  • wykonanie podłogi 
  • wymiana lub montaż okien
  • jeżeli to niezbędne – załatwić wszystkie formalności związane z zagospodarowaniem poddasza

Pokój gościnny na poddaszu 

Jednym z pomysłów na zagospodarowanie poddasza jest zaaranżowanie w nim pokoju dla gości bądź dodatkowej sypialni. Często brak miejsca na aranżację takiego pokoju w domu. Urządzając pokój gościnny na poddaszu, będziemy mieli możliwość przyjmowania gości i zapewnienie im noclegu. Wystarczy, że postawimy w nim łózko, szafę i kilka przyjemnych dla oka drobiazgów, aby goście poczuli się jak w domu. 

Łazienka na poddaszu 

Wykorzystanie wolnej przestrzeni na dodatkową łazienkę w domu ucieszy każdego domownika. Doskonałym pomysłem poza zwyczajną łazienką jest również urządzenie jej w stylu małego domowego spa, gdzie domownicy po ciężkim dniu, będą mogli zrelaksować się, biorąc długa gorącą kąpiel w wannie. Dzięki oknom dachowym wpadające za dnia światło doda ciepłego klimatu, nocą zaś można obserwować gwieździste niebo, wylegując się w wannie.

Strefa relaksu 

Jeżeli w domu znajduje się dosyć duże poddasze, warto zaaranżować tam przestrzeń do spędzania wolnego czasu dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dla maluchów można wydzielić strefę do zabawy, gdzie bezpiecznie będą mogły spędzać swój wolny czas. Postawienie biurka z komputerem ucieszy zarówno małych, jak i dużych domowników. Poza tym można ustawić także regały z książkami, duży telewizor na wspólne rodzinne seanse czy stół do gry w piłkarzyki na sobotnie wieczory. 

 

Dodaj komentarz