Laserowe cięcie blach i innych metalowych elementów – dlaczego warto?

Laserowe cięcie blach i innych metalowych elementów – dlaczego warto?

Metalowe elementy – zwłaszcza te, których używa się do różnych konstrukcji – nie zawsze były tak wdzięcznym materiałem do obróbki. Dawniej wymagały wielu skomplikowanych i dłużących się procedur, które w ostateczności nie gwarantowały precyzji. Technologa jednak się zmieniła – jeżeli więc chodzi o współczesną obróbkę metali, to najczęściej wykorzystuje się do tego laser. Przy jego użyciu wykonuje się najczęściej cięcie blach oraz innych metalowych elementów. Rozwiązanie pozwala szybko i precyzyjnie poddać obróbce różne rodzaje blach i nie tylko.

Laserowe cięcie – co można poddać takiej obróbce?

Laserowe cięcie blach to obecnie najlepszy sposób na obróbkę metalowych elementów wykorzystywanych do budowy różnych konstrukcji. Rozwiązanie sprawdza się wyjątkowo dobrze przy obróbce blachy wykonanej z aluminium, miedzi, a także stalowej i nierdzewnej.

W zależności od rodzaju lasera, a także jego mocy obróbce poddać można dość sporo metali. Procedura ich laserowego cięcia jest obecnie najszybszą i najskuteczniejszą metodą. Wycięte elementy są precyzyjnie równe – co więcej laser umożliwia równe wycięcie różnych kształtów przy minimalnym zużyciu blachy. Dzięki temu z jednego kawałka pozostaje mało nieużytych odpadów.

Perfekcyjne cięcie blach – na czym to polega?

Pocięcie blachy przy użyciu lasera pozwala uzyskać bardzo skomplikowane i precyzyjne kształty o równych krawędziach. Cała procedura nie wymaga przy tym nieustannego nadzoru ludzi – wszystko dzieje się automatycznie.

Pierwszy etap to przygotowanie projektu przez specjalistę, który następnie zostaje sprowadzony do wersji cyfrowej. Taka forma trafia wówczas do komputera maszyny, który ustawia odpowiednie parametry cięcia i po zaplanowaniu swojej pracy rozpoczyna cięcie. Użyta do tego wiązka lasera szybko i sprawnie wycina pożądany i wcześniej zaprojektowany kształt. Jednocześnie są to bardzo precyzyjne cięcia, które w finalnym efekcie są niemal 1:1 odzwierciedleniem założeń uwzględnionych w projekcie.

Laserowe cięcie blach nie pozostawia przy tym nierówności. W przeciwieństwie do innych metod blacha po takiej obróbce nie posiada nieestetycznych krzywizn, czy poszarpanych i ostrych brzegów. Finalny produkt ma bardzo ładnie obrobione krawędzie, a przy tym nie potrzebuje już dalszych obróbek. Jest to gotowa do użycia blacha, którą klient może od razu zabrać i wykorzystać według swoich planów i założeń. Taka innowacja technologiczna sprawdza się wyjątkowo dobrze w branży budownictwa, która zajmuje się tworzeniem konstrukcji z metalowymi elementami.

Dodaj komentarz