jaki blat do kuchni?

jaki blat do kuchni?

Wybór odpowiedniego blatu kuchennego może wpłynąć nie tylko na komfort codziennego korzystania z przestrzeni, ale również na estetykę wnętrza. Blaty kuchenne muszą być estetyczne, odporne na uszkodzenia i wygodne w użytkowaniu. Zastanawiasz się, jaki blat kuchenny wybrać?

Jaki kolor mogą mieć blaty kuchenne?

Kolor blatu kuchennego powinien współgrać z pozostałymi elementami wystroju, takimi jak: meble, płytki, ściany, drzwi i okna. Blaty kuchenne mogą kontrastować z meblami, ale powinny zachować kolorystykę i ton aranżacji kuchni. Płytki na ścianie odgrywają dużą rolę w dopasowaniu blatu do kuchni. Jeśli płytki utrzymane są w odważnej kolorystyce lub mają mocny akcent w kuchni, blaty powinny być obniżone w swoim układzie, tak aby nie odwracały uwagi od płytek, jednocześnie zagracając wnętrze. Blat kuchenny może być utrzymany w tym samym kolorze co szafki kuchenne, które wtedy stają się jednością z szafkami i niemal znikają we wnętrzu. To rozwiązanie jest często stosowane w nowoczesnych i minimalistycznych kuchniach.

Jaki blat do kuchni wybrać? materiał

  • Blat laminowany. Jeden z najcieńszych, stosunkowo lekkich blatów, który swoją drogą jest też opłacalny ekonomicznie. Tego typu produkty wykonane są z płyty wiórowej i pokryte warstwą laminatu, co gwarantuje ich trwałość i odporność na działanie wysokich temperatur. Blaty laminowane mogą wymagać częstszej wymiany, ponieważ mają tendencję do szybszego zużywania się. Są nieco odporne na ciepło lub uszkodzenia mechaniczne, ale nie zaleca się krojenia bezpośrednio na nich składników obiadowych. Ich zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, duży wybór wzorów i kolorów oraz niska cena.
  • Blat drewniany. Drewniane blaty są odporne na zanurzenie w wodzie, zwłaszcza jeśli są wykonane z najwyższej jakości drewna, najlepiej egzotycznego. Funkcjonalność drewnianego blatu polega na tym, że przy odpowiedniej pielęgnacji może nam służyć przez długie lata. Zabezpieczamy drewniane blaty pokrywając je lakierem akrylowym. Można je wypolerować, zetrzeć wierzchnią warstwę specjalnym sprzętem, a następnie nałożyć lakier, nadając mu wybrany przez nas odcień. Drewniane blaty nie są odporne na zarysowania i wysoką temperaturę.
  • Blat kamienny. Kamień to materiał równie uniwersalny jak drewno. Można go dopasować do niemal każdej aranżacji. Kamienne blaty kuchenne są praktycznie niezniszczalne i odporne na ciepło, uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Wadą blatów kamiennych jest przede wszystkim wysoka cena. Ponadto kamień jest ciężki i dlatego wymaga mocniejszej, a przez to droższej konstrukcji mebli kuchennych. Jednak ze względu na swoją długowieczność kamienne blaty można łatwo zdemontować i ponownie zamontować po remoncie kuchni. W rezultacie opłata może okazać się opłacalna w dłuższej perspektywie.

Dodaj komentarz