Mieszkanie na wsi – plusy i minusy mieszkania poza miastem

Mieszkanie na wsi – plusy i minusy mieszkania poza miastem

Wiele osób marzy o tym, aby uciec z zatłoczonego miasta i zgiełku ulic. Alternatywą mieszkania w samym centrum jest kupno domu na wsi, która oddalona jest od wielkich metropolii. Wielu osobom wydaje się, że jest to idealne rozwiązanie, a mieszkanie na wsi ma praktycznie same plusy. Jednak czy na pewno tak jest? Zobacz, jakie są plusy i minusy mieszkania poza miastem, na cichej i z pozoru spokojnej wsi.

Mieszkanie na wsi – plusy

Osoby, które mieszkają na co dzień na wsi, bardzo cenią sobie świeże powietrze, którym można tam oddychać. Trzeba przyznać im rację, ponieważ powietrze na wsi znacznie różni się od tego w wielkim mieście. Przez to, że poza miastem, na małych wsiach ruch jest mniejszy, unosi się tam mniej spalin samochodowych. Przekłada się do bezpośrednio na jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy. Powietrze na wsi jest zazwyczaj rześkie, przyjemne i zupełnie inne od tego, które jest w mieście. Nawet krótki pobyt z dala od miasta może okazać się zbawienny dla naszego układu oddechowego.

Mieszkanie na wsi kojarzy się też z ciszą i spokojem. Wiele osób przeprowadza się tam ze względu na to, że miasto zaczyna ich już przytłaczać. Faktycznie, na wsi można cieszyć się spokojem, jeśli tylko wybierzemy dobrą okolicę. Rzadko kiedy można tam spotkać autobusy, nie mówiąc już o tramwajach, które nie kursują na wsiach. Mniej jest też samochodów, które są hałaśliwe szczególnie w korkach. Kupując dom z ogródkiem, możesz poczuć chwilę prywatności w spokojnej okolicy.

Mieszkanie na wsi to też dobra okazja, aby rozwinąć swój biznes np. z ekologiczną żywnością. Możesz hodować owoce i warzywa, a także kury, które będą znosić dla Ciebie zdrowe jajka.

Mieszkanie na wsi – minusy

Jednym z większych minusów wsi jest to, że nie jeżdżą tam zbyt często autobusy. Komunikacja miejsca jest tam raczej mocno ograniczona. Nawet we wsiach położonych bliżej miast można spotkać się z zaledwie kilkoma autobusami na dobę. W miejscach bardziej oddalonych jeżdżą jedynie PKS-y, więc konieczne jest posiadanie własnego auta. Utrzymanie samochodu i dojazdy do miasta mogą cię sporo kosztować. Jest to jednak cena, którą musisz ponieść za spokój i klimat wsi, w której mieszkasz.

Mieszkając na wsi, problematyczny może okazać się też brak sklepów. Zazwyczaj znajdują się tam góra dwa punkty, w których można zrobić szybkie zakupy. Nie są to też miejsca, w których kupimy wszystko. Konieczne jest więc jeżdżenie do marketów w mieście chociaż raz na tydzień, aby zrobić zapasy. Ostatnią rzeczą, która może okazać się problematyczna, jest to, że na zadbanie o dom trzeba poświęcić więcej czasu niż na mieszkanie.

Dodaj komentarz