Wentylacja mechaniczna – na czym polega system rekuperacji i dlaczego warto mieć go w domu?

Wentylacja mechaniczna – na czym polega system rekuperacji i dlaczego warto mieć go w domu?

Wentylacja mechaniczna to sposób na czyste i świeże powietrze w domu. Jest to dobra alternatywa dla tradycyjnych sposobów wymiany powietrza w domu, czyli np. wietrzenia poprzez otworzenie okien. Rekuperacja cieszy się coraz większą popularnością i wiele osób budujących dom decyduje się na zamontowanie instalacji z rekuperatorem. Dlaczego rekuperacja Wrocław to dobry pomysł i na czym polega cały system? Odpowiadamy.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja polega na odzyskiwaniu energii termicznej zużytego powietrza po to, aby później wykorzystać ciepło. Zgromadzoną energię wykorzystuje się do ogrzania powietrza z zewnątrz. Dzięki rekuperacji można nie tylko ogrzać dom, ale także zapewnić dobrą wentylację pomieszczeń. Rekuperator wytwarza obieg powietrza, dzięki czemu zużyte powietrze jest wysysane z mieszkania. Na jego miejsce pojawia się świeże i oczyszczone powietrze. Powietrze, które jest wtłaczane do domu z instalacji, jest filtrowane z zanieczyszczeń. Nie musisz obawiać się, że powietrze z zewnątrz trafia do domu wraz ze smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami.

Posiadając rekuperację, nie musisz otwierać okien zimą. Jak wiadomo wietrzenie pomieszczeń, gdy za oknem panują minusowe temperatury to nic przyjemnego. Rekuperacja to też dobry sposób na to, aby zadbać o brak grzyba i pleśni w domu. Rekuperacja zapewnia optymalną wilgotność powietrza, a co za tym idzie, nie musisz obawiać się, o zagrzybienie ścian. Dobra wentylacja wspomaga zdrowy sen i zmniejsza uczucie senności w ciągu dnia.

Dlaczego warto mieć rekuperację w domu?

Zainstalowanie rekuperatora w domu jest korzystne pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to rozwiązanie korzystne pod względem finansowym. Nowoczesne domy są budowane w taki sposób, aby oszczędzały energię. Dzięki temu rachunki za prąd i gaz są mniejsze. Instalacja z rekuperatorem jest idealnym rozwiązaniem w nowych domach. A co ze starym budownictwem? Tam również sprawdzi się wentylacja mechaniczna. Rekuperację najlepiej jest zaplanować na etapie budowy domu, jednak jest możliwość stworzenia instalacji w budynku, który już istnieje.

Planując rekuperację na etapie budowy domu, można sprawić, że straty ciepła będą jak najmniejsze. Uwzględnienie wentylacji mechanicznej w projekcie pozwala dobrze rozmieścić okna oraz dobrać najlepsze materiały do izolacji ścian, które zatrzymają w budynku jak najwięcej energii cieplnej. Zlecając montaż rekuperacji specjalistom, możesz mieć pewność, że instalacja będzie działała bez zarzutu przez wiele lat.

Dodaj komentarz