Zaczyna się sezon zimowy – zadbaj o okna!

Zaczyna się sezon zimowy – zadbaj o okna!

Gdy zima i niskie temperatury zbliżają się wielkimi krokami,wskazane jest się przygotować i dobrze zabezpieczyć przed chłodem i wilgocią. Ciepłe buty i ubrania to nie wszystko. Należy także pomyśleć o naszych domach i mieszkaniach,aby ochronić je przed mrozem,silnym wiatrem i opadami śniegu. Jest kilka istotnych rzeczy,na które należy zwrócić uwagę,nim zawita do nas ta sroga pora roku.

Musimy zadbać głównie o nasze okna PCV, a przede wszystkim sprawdzić ich szczelność.

Warto zwrócić uwagę,że przez nieszczelne okna może uciekać nawet do 25 procent energii wytwarzanej do ogrzania budynku. Aby zapobiec utracie ciepła,a co za tym idzie również zaoszczędzić na ogrzewaniu,należy wykonać kilka prostych zadań. Nie należą one do czasochłonnych a mogą przynieść nam wiele korzyści. Warto zatem wygospodarować sobie odrobinę czasu,aby zabezpieczyć okna jeszcze przed zimą.

Czyste okna to podstawa

I nie chodzi tutaj tylko o estetykę. Mycie okien powinno odbywać się co najmniej raz na kwartał,nie tylko ze względu na ich stan wizualny ale również i techniczny. Czyszczenie okien zwłaszcza  przed zimą ma duży wpływ na ich funkcjonalność.

Przy ich myciu nie możemy pomijać wewnętrznej strony. Warstwa pyłu,kurzu i innych zanieczyszczeń,które osiadają w szczelinach okna mogą niestety doprowadzić do korozji i uszkodzić mechanizm okna.

Okna myjemy przy pomocy łagodnych środków czyszczących bądź sprawdzonych i profesjonalnych do tego przeznaczonych preparatów. Możemy również wykorzystać do tego domowe sposoby,czyli wodę z odrobiną detergentu do mycia naczyń. Okna najlepiej myć przy pomocy ścierek o miękkiej tkaninie bez sztywnych wykończeń,np.szwów. Czyste okna również przepuszczają więcej promieni słonecznych,a co za tym idzie także i więcej ciepła. Dzięki temu możemy nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu a dodatkowo energia słoneczna dobrze wpływa na nasz organizm. Im więcej słońca,tym lepsze samopoczucie.

Uszczelki i okucia

Zabezpieczając okna przed zimą musimy także zwrócić uwagę na uszczelki i okucia,które odpowiadają za sprawny stan techniczny okna. Należy sprawdzić,czy wszystkie ruchome części działają prawidłowo. W przypadku okuć sprawdzamy,czy nie wymagają regulacji. Można wykonać bardzo łatwy test z kartką papieru. Wkładamy ją między skrzydło a ościeżnicę i zamykamy okno. Jeżeli z łatwością możemy wyjąć papier,znaczy to,że okno wymaga regulacji. Aby uniknąć utraty ciepła,powinno się zwiększyć siłę docisku skrzydła do ościeżnicy ale na tyle,by móc bez problemów otwierać i zamykać okno. Jeżeli pojawią się przy tym trudności zmniejszamy nacisk. Po wykonanej regulacji nie możemy zapomnieć także o nasmarowaniu wszystkich elementów,które tego wymagają. Ale nie stosujemy środków,które mogą wpłynąć na antykorozyjne cechy okuć.

Następnie sprawdzamy stan uszczelek,które są w szczególności narażone na wpływa warunków atmosferycznych. Dobre i sprawne uszczelki powinny być przede wszystkim elastyczne,dzięki czemu mogą wracać do pierwotnego kształtu przed odkształceniem. Drugą ważną cechą jest ich odporność na niskie temperatury. W tym wypadku pomogą nam dostępne na rynku specjalistyczne preparaty,które zabezpieczą uszczelki przede wszystkim przed mrozem i wilgocią.

Jeżeli jednak zauważymy,że uszczelki są popękane,odkształcone czy porowate należy je oczywiście wymienić na nowe.

Domowe sposoby na nieszczelne okna

Jeżeli nie uda nam się zdążyć przed zimą z zabezpieczeniem okien,możemy poratować się domowymi sposobami. Nie są one niestety tak efektowne,ale chociaż tymczasowo możemy coś zaradzić. O nieszczelnych oknach świadczą przede wszystkim powiewy zimnego powietrza w ich pobliżu,charakterystyczne świsty a także zbyt niska temperatura w pomieszczeniu,mimo jego ogrzewania. Jeżeli sama regulacja nam za wiele nie pomoże,możemy spróbować na przykład z dodatkowymi warstwami ocieplenia na parapecie. Dodatkowo można wykorzystać taśmę izolacyjną, którą zaklejamy miejsce styku ramy z ościeżnicą.

Należy pamiętać,że są to jedynie środki zaradcze,które mogą nieco zmniejszyć problem a nie go rozwiązać. Dlatego też tak bardzo ważne jest zabezpieczenie okien jeszcze przed zimą,aby cieszyć się ciepłem we wnętrzu domu. Dbając o dobry stan techniczny naszych okien zapewniamy im odpowiednią ochronę. Dzięki temu nie tracą na funkcjonalności a my możemy cieszyć się nimi przez długie lata.

Dodaj komentarz