Zalety rur z tworzywa sztucznego

Zalety rur z tworzywa sztucznego

Rury z tworzywa sztucznego są coraz częściej spotykane w polskich domach. Wciąż jednak, budując dom czy mieszkanie, niektórzy zastanawiają się także na innymi opcjami. Warto w związku z tym pochylić się nad tym, jakie najważniejsze zalety mają rury z tworzywa sztucznego, aby móc jednoznacznie odpowiedzieć, czy nadają się one do domowej instalacji wodociągowej (bądź na przykład instalacji centralnego ogrzewania).

Elastyczność i wytrzymałość

Nie zdziwi nikogo z pewnością fakt, że rury z tworzywa sztucznego są znacznie bardziej elastyczne i przez to łatwiejsze w montażu niż na przykład rury stalowe. Wyginanie ich nie stanowi dużego problemu i nie zwiększa znacznie ryzyka uszkodzenia rury, dzięki czemu sieci można instalować nawet w trudno dostępnych miejscach.

Elastyczność jednak wielu osobom automatycznie kojarzy się z małą wytrzymałością. W końcu, jeśli coś łatwo się wygina, to nie może być wytrzymałe, prawda? Rzeczywistość jest jednak inna. Dobre rury z tworzywa sztucznego są produkowane w taki sposób, aby łatwo było je montować, ale trudno uszkodzić. Są one zaskakująco żywotne i wytrzymałe, a przy tym lekkie i łatwe do transportowania.

Mniejsze straty ciepła

Każdy, kogo interesują sieci ciepłownicze preizolowane z tworzywa sztucznego, z pewnością doceni fakt, że dzięki rurom z tworzywa sztucznego możliwe jest znaczne zmniejszenie strat ciepła – nawet o 50%. Można więc mówić o kluczowej zalecie ekonomicznej tego typu rur.

Zmniejszenie strat ciepła jest możliwe dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii i najwyższej jakości materiałów. Żeby jednak faktycznie miało ono miejsce, konieczne jest, aby rury pochodziły jedynie od renomowanego, godnego zaufania. Wybór niesprawdzonych rozwiązań może poskutkować problemami przy montażu, widoczną na pierwszy rzut oka niską jakością rur czy awarią instalacji po pewnym czasie.

Ciche działanie

Dźwięk, jaki wydają niektóre rury, kiedy przepływa przez nie woda, pewną grupę ludzi doprowadza do szaleństwa, innym zaś nie przeszkadza. Jeśli należymy do tej pierwszej grupy, rury z tworzywa sztucznego niewątpliwie będą dobrym wyborem.

Dlaczego? Nie generują one niemal żadnego hałasu, w związku z czym oszczędzimy sobie sporo nerwów i frustracji. Nawet jeśli nam osobiście hałas nie przeszkadza, docenią jego brak z pewnością nasi goście czy inni domownicy, którzy mogą już mieć do niego awersję.

Zalety rur z tworzywa sztucznego – podsumowanie

Jak widać, rury z tworzywa sztucznego mają wiele różnorodnych zalet. Ich elastyczność i żywotność sprawiają, że zamontowanie ich nie powinno stanowić większego problemu. Mniejsze straty ciepła oznaczają z kolei zysk pod względem ekonomicznym. Spore znaczenie ma też lekkość rur, zwłaszcza, jeśli potrzebujemy ich bardzo wiele. Dzięki temu transport jest stosunkowo łatwy, zwłaszcza w porównaniu do ciężkich i nieelastycznych rur stalowych.

Musimy przy tym pamiętać, że nie wszystkie rury z tworzywa sztucznego są dokładnie takie same. Różnią się one tym, jakie konkretnie tworzywo zostało wykorzystane, do jakiego rodzaju wody służą, a także występują w różnych rozmiarach. Bardzo nierówno wygląda też kwestia jakości, dlatego też warto zadbać o to, aby kupować rury tylko ze sprawdzonego źródła. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj rur, materiał czy rozmiar będzie odpowiedni do naszej instalacji, powinniśmy przed zakupem się w tej kwestii upewnić. Możemy o poradę zapytać na przykład przedstawiciela producenta rur, którego produktami jesteśmy zainteresowani.

Dodaj komentarz