Jak przygotować działkę pod budowę domu? Prace początkowe

Jak przygotować działkę pod budowę domu? Prace początkowe

Roboty ziemne to nieodłączna część budowy każdego obiektu. Oczyszczanie działki, wykopy, wyrównywanie terenu czy wytyczanie budynku może wydawać się nieciekawe, jednak to właśnie od tych prac należy zacząć budowę wymarzonego domu. Zanim więc przejdziesz do kolejnych etapów realizowania inwestycji, musisz zadbać o to, aby roboty ziemne zostały wykonane przez profesjonalną firmę. Dzięki temu przyśpieszysz i ułatwisz kolejne etapy budowy nowej nieruchomości. Zobacz jak przygotować działkę pod budowę domu i na czym polegają poszczególne prace.

Oczyszczanie i ogrodzenie działki

Zanim na działce pojawi się ciężki sprzęt, który zacznie pracować, należy odpowiednio przygotować teren. Oczyszczenie działki jest niezbędne do tego, aby móc bez problemu zacząć roboty ziemne i nie tracić czasu w momencie, gdy ekipa budowlana przyjedzie już na miejsce w celu wykonania wykopów. Dzięki oczyszczeniu działki operatorzy koparek, walców itp. będą mieli odpowiednią widoczność na placu budowy i będą mogli lepiej manewrować sprzętem.

Jeśli jest to konieczne, to trzeba wykarczować wyższe krzaki oraz drzewa. Pamiętaj, że na wycinkę niektórych z nich może być  Ci potrzebne pozwolenie. Po oczyszczeniu terenu należy go ogrodzić, można to zrobić płotem tymczasowym, który musi mieć wysokość minimum 1,5 m.

Wytyczanie budynku

Kolejnym etapem po oczyszczeniu i ogrodzeniu działki jest wytyczenie na niej budynku. Musi to zrobić wykwalifikowany geodeta z uprawnieniami. W tym czasie można także zawiesić na ogrodzeniu tablicę informacyjną. Muszą się na niej znaleźć informacje o rodzaju budowanego obiektu, dane inwestora i dane kierownika budowy.

W momencie, gdy budynek zostanie wytyczony na działce, można przejść do usuwania humusu. W tym etapie niezbędna jest koparka, która wybierze humus, czyli żyzną glebę. Humus można składować na terenie budowy np. w celu stworzenia ogrodu.

Wykopy

Po usunięciu żyznej gleby i wyrównaniu terenu można przejść do kopania pod fundamenty. Oczywiście najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest wykonanie wykopów koparką. Wystarczy wynająć ekipę budowlaną z operatorem sprzętu. Wykonywanie wykopów pod fundamenty łopatą mogłoby zająć nawet kilka dni – koparka pozwala na skrócenie tego czasu do zaledwie kilku godzin.

Przygotowanie działki pod budowę domu jest procesem złożonym i składa się na niego kilka podstawowych etapów, których nie można pominąć. Na szczęście nie musisz robić wszystkiego sam – wystarczy wynajęcie odpowiedniego sprzętu oraz wykwalifikowanej ekipy.

Dodaj komentarz