Fotowoltaika – dlaczego warto oraz co to jest?

Fotowoltaika – dlaczego warto oraz co to jest?

Moduły fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze na świecie, w tym także i Polsce. Praktycznie wszędzie są widoczne na każdym dachu, w telewizji albo Internecie spotykamy reklamy opisujące, i zachwalające pozyskiwanie energii elektrycznej zasilającej nasze domy za ich pomocą. Równocześnie wzrasta liczba banków, które oferują korzystnie pożyczki na ten szczytny cel. Pojawia się następujące pytanie: czy warto zainwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika jest prężnie rozwijającą się w Polsce branżą ekologiczną, reprezentującą zieloną metodę wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych przy pomocy paneli słonecznych.

W ramach fotowoltaiki na dachach lub w innych wysoko położonych miejscach instalowane są panele fotowoltaiczne, które są trwałe, niezwykle produktywne i, co najważniejsze, bardzo przyjazne środowisku naturalnemu.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele słoneczne (fotowoltaiczne) to krzemowe płyty o różnych rozmiarach. Produkują one prąd z energii pochodzącej ze słońca, przy tym pozyskiwana tą drogą energia nie szkodzi w żaden sposób środowisku naturalnemu. Panele te są dość trwałe – gwarancja ich żywotność obecnie wynosi aż 35 lat. Spadek produkowanej przez nie mocy (energii elektrycznej) wynosi zaledwie do 5% w skali jednego roku.

To naprawdę niewiele, co więcej panele fotowoltaiczne gwarantują znacznie mniejsze miesięczne, a także roczne zużycie energii elektrycznej. W rzeczywistości konsumenckiej przekłada się to automatycznie na niższe rachunki za prąd. Technologia produkcji zielonej energii jest zatem opłacalna ekonomicznie, jak i również korzystna ze względu na oferowane przez polski rząd różne formy dofinansowania.

Jak to wszystko działa?

Panele fotowoltaiczne wytwarzane są z krzemu, który doskonale przechwytuje fotony słoneczne. Z kolei fotony są to najmniejsze jednostki nośne światła. To właśnie one wprawiają w nieustanny ruch elektrony. Następnie elektrony aktywują  i napędzają cały proces wytwarzania się energii elektrycznej. Prąd stały płynący z paneli słonecznych trafia do tzw. inwertera solarnego urządzenia przetwarzającego- konwertującego), gdzie w środku tego urządzenia prąd stały jest przekształcany na prąd zmienny.

Dzięki właśnie prądowi (napięciu zmiennemu) mogą działać wszystkie urządzenia znajdujące się w naszych domach. Ponadto wytwarzany prąd pokonuje drogę przez tzw. system (układ) zabezpieczający, aby ostatecznie dotrzeć do sieci, z której korzystamy na co dzień. Warto spróbować tej ekologicznej technologii. Ponieważ oprócz otrzymywania całorocznych niższych rachunków za zużytkowanie energii elektrycznej, sami przyczyniamy się do ochrony naszej planety i jednocześnie wspieramy oszczędzanie surowców naturalnych, np. paliw kopalnych.

Panele słoneczne to spora oszczędność pieniędzy (po ukończonej inwestycji) oraz prawdziwa ekologia w jednym wydaniu.

Dodaj komentarz