Czy warto zainwestować w fotowoltaikę dla domu?

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę dla domu?

Świadomość na temat ekologicznego stylu życia wzrasta z roku na rok. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na montaż fotowoltaiki dla domu. Czy rzeczywiście warto zainwestować w taką instalację?

Fotowoltaika w domu – Niższe rachunki za prąd

Jedną z największych korzyści montażu fotowoltaiki dla domu są niższe opłaty za prąd. System o mocy 4 kW jest w stanie wyprodukować 4000 kWh rocznie – taka ilość powinna wystarczyć na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego. Co więcej, energia często jest produkowana w nadmiarze i można ją oddać do sieci publicznej, a potem wykorzystać w dowolnym momencie.

Prosument – produkuj i sprzedawaj energię

Jak już wspomniano można oddać nadmiar wyprodukowanej przez fotowoltaikę dla domu energii do sieci. Jak to zrobić? Nadprogramową energię, którą przesłaliśmy do sieci możemy wykorzystać w razie potrzeby w późniejszym czasie. Jeśli zatem w słoneczny dzień nasza instalacja wyprodukowała więcej prądu niż potrzebujemy możemy go wykorzystać kiedy pogoda jest mniej przychylna, a nasza instalacja działa mniej efektywnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że przechowywanie energii kosztuje – możemy odebrać 70-80 % z wcześniej oddanego prądu w zależności od posiadanej instalacji. Nie zmienia to jednak faktu, że rachunki za prąd będą niższe.

Fotowoltaika a środowisko

Jak wiadomo fotowoltaika dla domu produkuje energię z odnawialnego źródła. Produkcja ta ma zatem charakter nieemisyjny – do środowiska nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Ma to znaczny wpływ na czystość powietrza, jakim oddychamy. Mając na uwadze coraz większą świadomość ekologiczną jest to ogromny krok na przód.

Fotowoltaika dla domu – Inwestycja na lata

Decydując się na fotowoltaikę dla domu możesz być pewien, że będzie Ci ona służyć przez wiele lat. Co więcej koszty jakie poniesiesz podczas montażu zwrócą Ci się po pewnym czasie – zazwyczaj w ciągu 10 lat. Ponadto instalacje fotowoltaiczne są dostępne w coraz przystępniejszych cenach oraz istnieje możliwość rozłożenia kosztów na raty. Dzięki temu każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję.

Dodaj komentarz