Jak zamontować metalową bramę wjazdową?

Jak zamontować metalową bramę wjazdową?

Montaż metalowej bramy wjazdowej wydaje się praca łatwą do wykonania. Tak w rzeczywistości jest, jednak i przy takiej pracy można popełnić błędy. Ich efektem może być po pewnym czasie obwieszenie bramy i jej utrudnione lub niemożliwe wręcz zamykanie i otwieranie. Jak zamontować metalową bramę wjazdową, by tego uniknąć?

Słupki do bramy

Słupki do bramy nie mogą być przypadkowe. Najlepsze są grube słupki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Muszą być osadzone w ziemi na znacznej głębokości. Warto pamiętać, że będą przenosić znaczne obciążenia. Zamontowane na nich skrzydła bramy, będą je “ciągnąć” w jedną stronę i trzeba je zamontować tak, by z czasem nie zaczęły się pochylać. Wskazane jest ich wkopanie nawet na około metr głębokości. Muszą też być zacementowane, cement zaś musi dobrze wyschnąć.

Czy warto zakładać skrzydła bramy przed wyschnięciem cementu usztywniającego miejsce montażu słupków?

Wydawać by się mogło, że najpierw warto założyć same słupki, wkopać je na odpowiednią głębokość i zacementować, a następnie poczekać aż cement wyschnie, dopiero po tym fakcie zaś montować skrzydła bramy. Takie działanie ma sens, trzeba jednak pamiętać, że nawet niewielka pomyłka w miejscach rozmieszczenia słupków, może spowodować jedno – skrzydła bramy, po jej zamknięciu będą nieodpowiednio się zbiegać. Mogą nachodzić na siebie lub wręcz odwrotnie. Po zamknięciu bramy może się okazać, że przez zbyt dużą odległość pomiędzy słupkami po zamknięciu bramy, pomiędzy jej skrzydłami powstaje zbyt duża przestrzeń. Z tych powodów warto działać inaczej – słupki do bramy montować razem z jej skrzydłami.

Skrzydła bramy trzeba podeprzeć

Montaż słupków do bramy, razem z jej skrzydłami ma sens. Już w chwili montażu, można wszystko ustawić tak, by zyskać pewność, że brama jest zamontowana wzorowo. Oczywiście skrzydła bramy dużo ważą, więc po montażu słupków wraz ze skrzydłami bramy, trzeba je podeprzeć i dopiero potem zalewać beton wokół słupków bramy. Taką konstrukcję niestety trzeba pozostawić do wyschnięcia nawet na tydzień lub dłużej, trzeba więc się liczyć z tym, że przez ten czas wjazd przez bramę na teren nieruchomości będzie niemożliwy.

Podsumowując

Montaż bramy metalowej to łatwe zadanie, jednak można je wykonać nieodpowiednio. Zamontowanie całej bramy w komplecie, podparcie jej skrzydeł i zalanie słupków cementem, jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż montowanie samych słupków a dopiero po zaschnięciu miejsc ich osadzenia w ziemi, przykręcanie do nich skrzydeł bramy. Trzeba oczywiście liczyć się z brakiem możliwości otwarcia nowo zamontowanej bramy przez co najmniej tydzień. Po tym czasie cement, którym zostały zalane w ziemi słupki bramy, zaschnie już na tyle, że otwieranie i zamykanie ciężkiej metalowej bramy nie doprowadzi do pochylania się słupków. Będą sztywno i trwale osadzone w powierzchni gruntu. Z tak zamontowaną bramą, przez wiele lat nic złego nie powinno się dziać.

Dodaj komentarz