Okna są niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów budynku – bo czy widzieliśmy kiedykolwiek dom mieszkalny bez nich? Ich główną funkcją jest zapewnienie dopływu światła słonecznego oraz świeżego powietrza do wnętrza pomieszczeń, choć obecnie dzięki mnogości materiałów i nowoczesnemu wzornictwu pełnią także funkcję dekoracyjną. Podczas wyboru okien do domu, musimy więc podjąć decyzję, jakie okna wybrać, by były funkcjonalne i jednocześnie estetycznie komponowały się z elewacją oraz wnętrzami. A wybór nie jest łatwy – do dyspozycji mamy produkty wielu firm, wykonane z drewna, PVC lub aluminium, a każde z nich mogą różnić się między sobą wieloma parametrami. Jakie okna wybrać, by decyzja okazała się przysłowiowym “strzałem w dziesiątkę”?
Rodzaje okien
Początkowo profile okienne wykonywane były jedynie z drewna. Obecnie, gdy technika poszła znacząco do przodu, w ofercie producentów okien poza drewnianymi (choć znacznie doskonalszymi od tych stosowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu) znajdziemy okna wykonane z tworzyw sztucznych (zazwyczaj PVC) lub aluminium, a także różnych kombinacji tych materiałów. Z tego powodu, wybierając okna musimy zmierzyć się z trudną decyzją dotyczącą ich rodzaju.
Okna PVC
Najtańsze, ale przy tym najmniej trwałe, są okna wykonane z PVC. Przez pierwsze lata użytkowania są bardzo szczelne, co w połączeniu z wysoką izolacyjnością materiałów sprawia, że charakteryzują się odpowiednio niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Niestety. tańsze okna wykonane z PVC stosunkowo szybko tracą swoje właściwości – zarówno cieplne i akustyczne, jak i estetyczne (PVC pod wpływem światła słonecznego może się odbarwić). Niemniej jednak, są dobrym wyborem w wielu typowych przypadkach.
Okna aluminiowe
Okna aluminiowe są zdecydowanie droższe od tych wykonanych z tworzywa sztucznego lub drewna, jednak ze względu na nowoczesny i estetyczny wygląd oraz trwałość stają się coraz częstszym wyborem użytkowników. Niewątpliwą zaletą okien aluminiowych jest łatwość formowania, która w połączeniu z wysoką wytrzymałością daje nam możliwość stworzenia niemal dowolnego kształtu okna, a także gwarancję trwałości i niezmienności kształtu, która przecież wiąże się wprost z parametrami cieplnymi. Wybierając okna aluminiowe warto zwrócić uwagę na te określane jako “ciepłe” – są one wyposażone we wkładkę izolującą, która sprawia, że profile nie są zimne w dotyku, a współczynnikiem izolacyjności cieplnej z powodzeniem dorównują przeszkleniom z PVC czy drewna.
Okna drewniane
Okna wykonane z drewna są uważane za bardziej luksusowe od okien z PVC. Są także nieco od nich droższe. Do zalet należy naturalny wygląd i dekoracyjny charakter tego typu przeszkleń, a także dobre parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej. Są tez wytrzymałe, a przy odpowiedniej dbałości z powodzeniem posłużą przez kilkadziesiąt lat. Niestety, oznacza to konieczność ich ponownego malowania co około 5-8 lat. Okna drewniane mogą także zmieniać kształt pod wpływem wilgoci, dlatego źle zamontowane mogą szybko się wypaczać (szczególnie w budynku nowo wybudowanym, którego mury zawierają jeszcze dużo wilgoci).
Odpowiedni wybór okien to niełatwa sprawa, jednak przy obecnej ich dostępności w ofertach różnych producentów, decyzja zależy niemal wyłącznie od gustu oraz zasobności naszego portfela. Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie przemawiają wystarczająco, by zachęcić do ich wyboru, warto poszukać okien hybrydowych, które łączą w sobie zalety dwóch materiałów.